Американският президент Барак Обама се възмути от плановете на "Бритиш петролиъм" (ВР) да плати 10,5 млрд. долара дивиденти на акционерите си, докато жителите на крайбрежието на залива в Луизиана се борят с икономически трудности поради замърсяването вследствие от аварията на петролна платформа на компанията.

Обама вчера посети за трети път за един месец щата, където шестседмичният петролен разлив причини екологична катастрофа, застрашавайки бъдещето на риболовната индустрия.

"Както разбирам, ВР е сключила договор за 50 млн. долара за телевизионна реклама, която да се грижи за имиджа на компанията по време на това бедствие. Освен това има информации, че тя ще плати 10,5 млрд. долара - забележете, милиарда! - дивиденти това тримесечие. Нямам нищо против ВР да изпълнява юридическите си задължения, но искам да са наясно, че имат морални и правни задължения за нанесените щети тук в залива ", заяви президентът, цитиран от Ройтерс.

На плажовете по северозападното крайбрежие на щата Флорида днес се появиха катранени топчета. Властите ще ги анализират, за да установят дали са от петролния разлив, предизвикан преди 6 седмици от потъването на платформата на Бритиш петролиъм в Мексиканския залив, съобщиха АФП и АП.
Телевизионни камери показаха плуващи хора в района на Пенсакола да бягат панически при вида на петрола и катрана, а дечица да разнасят топчета катран с размерите на топки за пинг-понг.  Репортаж показа на островчето Куин Бес, където се намира резерватът, 60 птици, сред които и 41 пеликани, поляти сякаш с течен шоколад, предаде Франс прес.

Добрата новина е, че британският енергиен гигант BP пожъна първия си успех в битката срещу разлива. Подводният "похлупак", който по-рано тази седмица бе монтиран върху бликащата нефт тръба, задържа 6000 барела петрол за 24 часа, заяви ръководителят на действията за справяне с петролния разлив адмирал Тад Алън по време на пресконференция. Цифрата изглежда нищожна на фона на оценки, че до 19 000 барела дневно може би изтичат от течащия кладенец, но е рядък признак за успех за изпадналата в затруднение британска фирма.

Петролният разлив започна, след като платформата "Дийп хърайзън" екплодира на 20 април, убивайки 11 работници. Шест седмици по-късно по оценки на правителството на САЩ от петролния кладенец са изтекли близо 190 милиона литра суров петрол, който заплашва да предизвика екологична катастрофа по бреговете на Луизиана, Мисисипи, Алабама и Флорида.