Балтийските страни-членки на Европейския съюз предупредиха за възможна военна ескалация вследствие на противопоставянето, възникнало заради мигрантите, които се опитват да влязат в ЕС от Беларус, съобщи ДПА.

В съвместна декларация министрите на отбраната на балтийските страни предупреждават, че струпванията на мигранти, които ЕС смята, че са умишлено създадени от Минск, застрашават голям сектор от източния фланг на Съюза и биха могли дори да разпалят военен конфликт, допълва БТА.

"Големи групи от хора са събирани и прехвърляни в граничната зона, където след това са принуждавани да пресичат границата нелегално. Това увеличава вероятността от провокации и сериозни инциденти, които биха могли също така да се разпрострат върху военната сфера", се казва в изявлението на министрите на отбраната на Естония, Латвия и Литва Кале Лаанет, Артис Пабрикс и Арвидас Анушаускас. Те осъждат "умишлената ескалация на настоящата хибридна атака на беларуския режим".

Тримата министри подчертават подкрепата си за Полша и призовават ЕС "да увеличи практическата си помощ за подобряване на сигурността по външните си граници".

Полша следи с термални камери движението на мигрантите по границата с Беларус

От Министерството на отбраната обявиха, че хеликоптерите са засекли чужденци, които преминават на полска територия под прикритието на нощта.

Камерите ще бъдат ползвани, за да се насочват граничарите и войниците към местата, където се пресича границата. Хилядите мигранти, които идват от територията на Беларус, прекараха и тази нощ на открито и студено. Полша смята, че засега са починали най-малко седем от тях.

Лукашенко поиска от Русия помощ за охрана на границата

Президентът на Беларус Александър Лукашенко заяви, че е постигнал споразумение с Русия за наблюдение на границата с Полша, балтийските държави и Украйна - западните граници на Съюзната държава, съобщи днес пресслужбата на президента, цитирана от ТАСС. Лукашенко добави, че е обсъдил въпроса с президента Владимир Путин.

"Както се договорихме, границите с балтийските държави, Полша и Украйна трябва да бъдат наблюдавани от руски и беларуски военнослужещи, каза Лукашенко на съвещание на правителството. - Договорихме се за това с руснаците. Няма шега. Ситуацията там е сериозна. Най-важното е, че те спряха да изпълняват споразуменията. Ние не знаем какво искат те."

Според него "руснаците и беларусите заедно трябва да контролират тази ситуация".

Той напомни, че в Беларус днес бяха изпратени руски стратегически бомбардировачи.

"Трябва непрекъснато да следим ситуацията на границата. Нека викат, нека протестират. Да, това са бомбардировачи, способни да носят ядрено оръжие. Но ние нямаме друг избор. Трябва да виждаме какво се случва отвъд границите ни", коментира той.

Министерството на отбраната на Беларус съобщи, че два руски стратегически бомбардировача Ту-160 са изпълнили редица учебни мисии във въздушното пространство на републиката, включително симулиране на бомбардировка на авиополигон. Освен това ведомството разпространи изявление, в което обръща внимание на неадекватното според него поведение на Полша, която поради кризата с мигрантите е разположила 15 000 войници на границата, както и бронирана техника и средства за противовъздушна отбрана.

Според ръководството на министерството тези действия повече приличат на създаването на ударна група войски и са в разрез с двустранните споразумения между Варшава и Минск.

Жители на полски град откриха център за подслон на мигранти

Жители на град Михалово в Източна Полша са решили да помогнат на мигрантите, идващи през границата с Беларус, и са отворили център за подслон в сградата на пожарната служба, съобщи Ройтерс.

Там мигрантите, които страдат от студ и глад, могат да намерят топлина, храна и питие.

Засега там са пренощували двама мигранти - един иракчанин и един сириец, съобщава местен работник, пожелал да остане анонимен.

"Вярвам, че това има много дълбоко символично измерение, защото показва, че хората, които живеят тук, искат да помогнат. Те са мили и са способни да го покажат", казва Урсула Драган от инициативата "Семейства без граници", която е посетила центъра.

Повечето от мигрантите остават блокирани между беларуските и полските гранични части, като са подложени на зимни температури в импровизирани лагери. Центърът в Михалово получава дарения от храна и други необходими продукти от цяла Полша и дори от чужбина.