Ангела Меркел призна, че е в конфликт с Макрон
С Ангела Меркел имаме плодотворна конфронтация, заяви френският президент
Германската канцлерка Ангела Меркел призна, че има конфликтни отношения с френския президент Еманюел Макрон, предаде Франс прес.
"Разбира се, отношенията ни са белязани от конфликти", казва Меркел в публикувано днес интервю за в. "Зюддойче цайтунг" и добави, че "има разлики в манталитета" между нея и френския президент и "разлики в начина, по който двамата възприемат ролите си".
През последните месеци тези двама европейски лидери имаха редица разногласия, вариращи от замразяването на оръжейните продажби за Саудитска Арабия, за което Германия взе решение след убийството на журналиста Джамал Хашоги, до бъдещето на ЕС, през Брекзита и дадените на Великобритания отсрочки.
Меркел обаче подчертава в интервюто постигнатия "огромен напредък" благодарение на френско-германския тандем, по-специално напредъка в отбраната.
"Решихме заедно да разработим боен самолет и танк. Това, че разчитаме повече едни на други в политиката на отбраната е знак на доверие", изтъква Меркел.
През януари двамата лидери също така подписаха Аахенския договор за френско-германската интеграция и сътрудничество.
"Дали тези отношения са се влошили през последните месеци? "Не, ни най-малко", уверява Меркел. Тя обаче поставя ударението върху различните политики на двете страни.
"Аз съм канцлерка на коалиционно правителство и съм много по-зависима от парламента, отколкото френският президент, който няма право да влиза в парламента" в името на разделението на изпълнителната и законодателната власт, казва Меркел.
По повод изборите за Европейски парламент следващата седмица Меркел смята, че те "са много важни, това са специални избори".
"Мнозина се тревожат за Европа, аз също", казва тя.
Меркел заявява в интервюто, че интересите на европейските страни участнички в иранското ядрено споразумение съвпадат с интересите на Русия и Китай, предаде ТАСС.
Тя признава, че "Европа изглежда слаба в ситуацията около Иран, от една страна защото еврото не е водеща валута като щатския долар и за Европа е трудно да противопостави нещо на санкциите на САЩ. От друга страна Европа се развива. Това, че тя не е толкова разединена по този важен въпрос, колкото беше по време на войната в Ирак, само по себе си е ценно", казва германската канцлерка.
Тя отбелязва, че в ЕС постоянно се налага да се изготвят общи позиции. "Това често е трудно заради различията в интересите, но се получава, нека помислим за политиката ни към конфликта в Украйна", казва Меркел.
Канцлерката напомня и, че ЕС е изготвил обща стратегия и за отношенията със страните от Африка. "Напредваме стъпка по стъпка, макар и политическата ни сила засега да не отговаря на икономическите ни способности", заявява Меркел.
Отговорът на френския президент
С Ангела Меркел имаме плодотворна конфронтация, заяви френският президент Еманюел Макрон след публикуваното днес интервю на германската канцлерка, в което тя говори за различия в подхода с френския лидер, предаде Франс прес.
"Трябва да приемем моментните разногласия, да приемем това, че не сме напълно съгласни за всичко, за да изградим компромис с Германия и да можем да напредваме", каза Макрон на пресконференция в Елисейския дворец в отговор на въпрос за интервюто на Меркел за в. "Зюддойче цайтунг", в което тя признава, че има разногласия с него.
"В една връзка, по-специално тази на Франция и Германия, какви са опциите? Да има стерилна конфронтация: да няма съгласие между нас и да не успяваме да отидем отвъд несъгласието. В миналото преживяхме подобно нещо и то може да доведе до най-лошото. Или до безсилие или до война", каза Макрон.
"Има и друг сценарий: това е стерилното разбирателство, тоест хората искат до такава степен да не показват, че може да имат несъгласия, че повече не взимат решение за нищо. Това също е познато от миналото. Дават се ненужни пресконференции, Европа е оставена да заспи", допълни Макрон.
"Не мога да повярвам нито в стерилната конфронтация, нито в стерилното разбирателство, вярвам в плодотворната конфронтация. Тоест: човек предлага, тества партньора и двамата се опитва заедно да постигнат компромис", допълни Макрон. Той каза, че този метод е помогнал да се стигне до споразумението от Мезеберг, сключено от Париж и Берлин през юни миналата година за постигане на напредък на ЕС и за създаване на бюджет на еврозоната.
Този подход е позволил също така на Германия да се присъедини към амбициозния план за климата, предложен от девет страни, сред които Франция и Холандия на неформалната среща на върха на ЕС в Сибиу в Румъния миналата седмица, каза Макрон.
"Онова, което се очаква от Франция в Европа, е да каже какви са нейните амбиции и после да изгради компромис с Германия, за да може да напредваме. Това е нашата история, това е сърцето на нашата връзка", заключи Макрон.