Николай Русев постигна рекорд в историята на спортното катерене у нас. В Солт Лейк Сити, САЩ, състезателят от българския национален отбор участва в полуфинал за световната купа в дисциплината "боулдър" и се класира на 11-то място, подобрявайки най-доброто ни постижение при мъжете в тази дисциплина досега.

Участие в състезанията взеха трима български спортисти. Освен Николай Русев, за световна купа се надпреварваха още Слав Киров,  класирал се 13-ти, и Александра Тоткова, която зае 47-мо място в световната класация при жените.

За предстоящите съсезания Русев и Тоткова се подготвяха в най-голяма зала за катерене на Балканите, която отвори врати в София през февруари тази година. Освен професионални спортисти, зала "Балкан" посреща и начинаещи в катеренето. От 7 май в залата стартира курс по начално обучение за възрастни, а групови и индивидуални практики за малки и големи се провеждат по график във всички дни от седмицата.

В САЩ Николай Русев постигна български рекорд в катеренето

Фотокредит: Слободан Мишкович (Slobodan Miskovic)

След купата в САЩ, Николай Русев и Александра Тоткова заминават за Шанхай, където между 16-и и 19 май ще се борят за първа квота за България за Олимпийските игри в Париж.