Ветеринари от СНЦ "Зелени Балкани" успешно поставиха уникална протеза, направена с 3 D принтер, на бял щъркел, пострадал при злополука, съобщиха от столичната зоологическа градина, чиито питомец е птицата.

Поставената пластина позволява на животното да се храни нормално и реално спасява неговия живот.

Щъркелът се чувства добре и може да бъде видян в сектор "Птици" заедно с други представители на този вид, пристигнали от спасителния център на "Зелени Балкани", поради неспособността си да летят, добавиха от зоопарка в София.

Най-новите обитатели на сектор "Птици" са група розови фламинги, похвалиха се от зоопарка.

Розовото фламинго живее край солени езера и морски лагуни. Храни се с планктон, червеи, миди, скариди, ларви на насекоми и други богати на каротиноиди храни. Благодарение на извитата му човка, то може да прецежда и задържа микроорганизмите от плитките места.

Цветът на фламингото се определя от количеството каротиноид в храната. Най-младите индивиди са в сив цвят, който след това преминава в бял, тъй като още не се е натрупал достатъчно каротиноид.

Розовото фламинго, наричано още обикновено, е най-разпространеният вид фламинго. В Европа се среща в южна Франция и южна Испания. В Африка птицата е най-разпространена в Мароко, южен Тунис и Кения. Среща се и в Афганистан и северозападна Индия. Може да се види целогодишно и в България.

Фламингото е моногамно животно, живее в колонии със стотици, понякога хиляди двойки. Гнездото му представлява конусообразен хълм от глина и тиня. Снася от едно до три яйца. Инкубационният период е 30 дни. Макар че достигат зрялост около третата година, отглеждането на малки започва около петата-шестата година, допълват от столичната зоологическа градина.