И вторият пациент с трансплантирано сърце от ГМО прасе почина 6 седмици след операцията
През последните дни са се появили признаци на отхвърляне на сърцето, което в крайна сметка е довело до летален изход
Лорънс Фосет, който стана вторият пациент с трансплантирано сърце от прасе, почина на 58-годишна възраст, съобщиха от Медицинския център на университета в Мериленд.
"С дълбока скръб съобщаваме за смъртта на Лорънс Фосет, 58-годишен пациент с неизлечимо сърдечно заболяване, който претърпя втората в света трансплантация на сърце от генетично модифицирано прасе. Той претърпя операцията на 20 септември и живя почти шест седмици след това", се казва в съобщението на центъра.
Пациентът в терминален стадий на сърдечна недостатъчност е постъпил в медицинския център на 14 септември. Според лекарите традиционните методи за трансплантация не са били подходящи за неговия случай. На 15 септември е издадено разрешение за операция, допълва БТА.
Според лекарите от университета в първия месец след трансплантацията сърцето е функционирало изключително добре. Пациентът е започнал курс по физиотерапия и се е опитал да ходи отново. През последните дни са се появили признаци на отхвърляне на сърцето, което в крайна сметка е довело до летален изход.
Свинското сърце, предоставено от базираната в Блексбърг, Вирджиния, компания "Ревивикор", има 10 генетични модификации - изключени са някои свински гени и са добавени някои човешки, за да се направи по-приемливо за човешката имунна система.
Ксенотрансплантациите - трансплантации на животински органи на хора, дълго време са възпрепятствани заради имунната система на човека, която отхвърля животинската тъкан.
Миналата година същият екип от Мериленд извърши първата в света трансплантация на генетично модифицирано свинско сърце на друг умиращ мъж - Дейвид Бенет, който оцеля само два месеца.