Флаконът от първата доза ваксина срещу Ковид-19, приложена в САЩ, е в музея "Смитсониън"
"Задачата ни бе да документираме този необичаен период, през който преминаваме", каза Даян Уенд, уредник в музея
Националният музей за американската история "Смитсониън" придоби флакона от първата доза ваксина срещу Ковид-19, приложена в САЩ, като част от плана си да документира глобалната пандемия и "този необикновен период, през който преминаваме", съобщи Асошиейтед прес.
Музеят обяви, че се е сдобил с флакона и други материали, свързани с инжектирането на тази първа доза, по повод отбелязването на предстоящата първа годишнина от пандемията. Журналистите от Асошиейтед прес получиха изключителен достъп, за да видят новопридобитите експонати - флакони, специално оборудване за транспортиране, медицински облекла и идентификационната карта на нюйоркската медицинска сестра, която първа в САЩ беше имунизирана срещу новия коронавирус.
"Искахме експонати, които разказват цялата история", каза директорката на музея Антия Хартиг. "Всичко от медицинските облекла до фризера, в който се доставят ваксините".
Макар да има множество дати, свързани с годишнината от началото на пандемията, от музея избраха датата 11 март - денят през миналата година, когато Световната здравна организация обяви глобална пандемия. През същата седмица голяма част от живота в Америка замря, докато вирусът настъпваше в офиси, домове и спортни събития.
"Задачата ни бе да документираме този необичаен период, през който преминаваме", каза Даян Уенд, куратор в отдела по медицина и наука в музея. "Специално насочихме вниманието си към разработването на ваксини от самото начало".
Първата ваксина в САЩ бе поставена на 14 декември 2020 г. на Сандра Линдзи, медицинска сестра в интензивно отделение. Флаконът от първата доза е дарен на музея от здравноосигурителната компания "Нортуел Хелт", ваксинирала Линдзи. Освен оригиналните флакони на "Пфайзер", дарението включва специален контейнер с размер на минибар, в който ваксината се транспортира, опакована със сух лед.
"Кураторите ни се интересуваха особено от процеса и от опаковането", каза говорителката на музея Мелинда Мачадо. "Историята на ваксината не се изчерпва само с това, което се инжектира в ръката".
Новите експонати, свързани с Ковид-19, ще са част от богата медицинска колекция на музея, сред които са една от първите дози от ваксината срещу полиомиелит, разработена от д-р Джонас Солк през 1955 г., специални спринцовки и имунизационни карти от онова време. В колекцията вече е и триизмерният модел на новия коронавирус, който бе дарен на музея миналата седмица от имунолога д-р Антъни Фаучи.