Плановите операции и плановият прием в болниците в София ще бъдат спрени от 12 януари. Заповедта е на Столичната регионална здравна инспекция и е подписана от директора й д-р Данчо Пенчев. Тя се налага заради повишената заболеваемост от CIVID-19 и влошаване на наблюдаваните показатели.

Преустановява се провеждането на планов прием и планова оперативна дейност във всички лечебни заведения за болнична помощ и комплексните онкологични центрове на територията на София-град.

Изключение от забраната има за дейностите, свързани с трансплантация на органи, тъкани и клетки, диагностиката и лечението на пациенти с онкологични и онкохематологични заболявания, дейностите по асистирана репродукция и ражданията, независимо от метода на родоразрешение, дейностите по рехабилитация, продължително лечение и психиатрична помощ, се пояснява в заповедта.

Забраняват се посещенията на външни лица и свижданията в лечебни заведения за болнична помощ на територията София-град, с изключение на свижданията на пациенти в терминален стадий.

Временните противоепидемични мерки, определени с настоящата заповед, ще бъдат променени в зависимост от развитието на епидемичната ситуация на територията на София-град.

В столицата са и най-многото случаи на Омикрон от откритите 52 - общо 38 от пробите са с новия щам.