Столична община с конкретни мерки за справяне с т. нар. "топлинни острови" в града, съобщи БНТ. Според проучване, направено с участието на учени от Софийския университет, в столицата има зони, в които температурата е 4-5 градуса по-висока.

Причините за това са комплексни - от височината на сградите, тяхната гъстота, зеленината, както и материалите, които са използвани.

След изследването екипът на Столична община е изготвил модел за справяне с този феномен, като първоначално той ще се приложи в най-големия столичен квартал "Люлин".

По-горещите зони, наречени "градски топлинни острови", са причинени не само от процесите на климатичните промени, но върху тях влияят и особености на градското планиране и строителство, като например високите сгради, които спират вятъра. 

Освен централните части на града, ж.к. "Люлин" и ж.к. "Надежда" са посочени като едни от най-уязвимите в изследването на общината, правено съвместно със Софийския университет и започнало през 2019 г. 

"В тези зони температурите са значително по-високи от околните жилищни и зелени пространства - особено в области с висока плътност на застрояването и запечатани повърхности (с асфалт и бетон - б.а.). Повишените температури, свързани с топлинните острови, имат потенциал да влошат здравословното състояние на най-уязвимите групи като възрастни хора (над 65 г. или около 17.5% от населението по официални данни) и тези с хронични заболявания", е изводът от изследването, части от което бяха предоставени от Столичната община след запитване на "Дневник".