12 пейки с формата на букви от кирилицата поставят в София
Търсете ги зад Националната художествена галерия, на ул. "Московска" (към ул. "Будапеща"), в двора зад ЦУМ и пред Музея за История на София
Проектът "Скритите букви" на фондация "Прочети София" започва днес от 19.00 ч. в Музея за история на София (Централната минерална баня), съобщават инициаторите.
"Скритите букви" вплита в обща идея поезия, типография и градска среда и създава нови места за четене в столицата. От днес до 28 май ще бъдат поставени всички 12 оригинални пейки с формата на букви от кирилицата - Б, Д, Ж, З, И, Й, Ц, Ч, Ш, Щ, Ъ, ь, Ю, Я, без графичен аналог в латиницата и гръцката азбука.
Търсете ги зад Националната художествена галерия, на ул. "Московска" (към ул. "Будапеща"), в двора зад ЦУМ и пред Музея за История на София.
Прикрити в центъра на града, пейките ще очертаят и своеобразен маршрут от някои от най-интересните и значими имена в съвременната българска поезия, като Мирела Иванова, Георги Господинов, Силвия Чолева, Цочо Бояджиев, Надежда Радулова, Иван Ланджев, Марин Бодаков, Красимира Джисова, Стефан Иванов, Мария Калинова, Петър Чухов, Галина Николова, Никола Петров и Анна Лазарова. При всяка пейка ще бъде поставено по едно стихотворение, вдъхновено, посветено или въображаемо свързано с дадена буква.
На 24 май в 12.00 ч. от Музея за история на София ще започне първата Литературна разходка по пътя на "Скритите букви". Неин водещ ще бъде Александър Шпатов от Сдружение за градски читални, създатели на Литературната карта на София. Туровете ще обхващат истории за града и литературна София, като разказ за Арменското кафене и легендарната сладкарница "Цар Освободител", за убитите софийски книжари, за книжарницата на Тодор Чипев, за чуждестранните писатели, свързани с града, както и за съвременните форми на представяне на литература в него.
Проектът "Скритите букви" се реализира с финансовата подкрепа на "Културна програма за Българското председателство на Съвета на ЕС-2018 г." на Националния фонд "Култура".