Само 3000 места не стигат в детските градини в София, въпреки че подадените документи за прием в градините и яслите е за 12 000 деца, сочат данните на столичният кмет.  Около 1500 от новорестрираните за прием са били  новородени и нямат право на класиране в детска градина.
"Родителите са записали в системата новородени, а нямат това право. Затова реално за първа група чакат 2000 деца, за втора група - 1000 деца, а за трета група недостигът е преодолян", съобщи  Фандъкова, цитирана от "Фокус". Тя  посочи, че на 1 май ще бъдат класирани децата за незаетите 180 места след първото класиране.

По думите на столичния кмет основният недостиг на места е в яслите, който  трудно може да бъде преодолян. 
До края на годината трябва да бъдат открити 2000 нови места.  След като бъдат направени трите класирания, всяка седмица ще се прави текущо класиране за свободните места, уточни Фандъкова.

Столичният кмет днес откри нова сграда на детска градина "Сарагоса" в район "Сердика".  Това е третата детска градина, която се открива тази година.
В нея ще бъде открита и една яслена група. Преди построяването на новата сграда, в детската градина е имало 4 градински групи, но поради недостиг на място, децата са били разположени в коридора на градината. Общо сега в градината ще се обучават 160 деца.

Новата сграда е с обща разгъната застроена площ от 509 кв.м и е предназначена за 4 групи. Строителството е продължило около 10 месеца. Извършена е и реконструкция на съществуващата сграда на детската градина, която е с разгъната застроена площ от 528 кв.м. Строително-ремонтните работи включват саниране и укрепване.