И писателите скочиха срещу ул. ”Богдан Филов”
Решението на столичните общински съветници да бъде кръстена улица в София на името на Богдан Филов предизвика негодуванието и на Съюза на българските писатели.
Съюзът на българските писатели настоява Общинският градски съвет на София да отмени решението си да нарече улица в столицата на името на Богдан Филов. Това се посочва днес в отворено протестно писмо, подписано от председателя на съюза Николай Петев и получено в БТА. В текста се посочва, че ако с това решение една антихуманна идеология, каквато е фашизмът, се реабилитира и узаконява в началото на XXI век. Да обезсмъртяваш името на съратник на Хитлер, на политик, изразител на човеконенавистническа идеология, на основен виновник за национална катастрофа, е варварски акт, пише в отвореното писмо на писателите.
Богдан Димитров Филов е виден български археолог, историк на изкуството и политик. Той е министър-председател на България в 57-то и 58-то правителство (1940-1943 г.) и регент на малолетния цар Симеон II (1943-1944 г.). Богдан Филов е учен с важни приноси в археологията и историята на античното и средновековно българско изкуство. Като политик Филов до голяма степен е отговорен за включването на България във Втората световна война на страната на Нацистка Германия през март 1941 г., макар че алтернативата е била България да бъде прегазена от армията на Третия райх, тогава разположена в готовност отвъд Дунава.