Това съобщиха за БТА от "Новера" - собственик на концесионерите по чистотата. Исковите молби са за индексация на цените на услугите, свързани с почистването на София съгласно точка 4 от концесионните договори, посочиха от "Новера".
Исковите молби са за по един процент от цялата дължима сума за неполучените индексации на цените от 2005, 2006, 2007 и 2008 г.
От дружеството посочиха, че по данни на Националния статистически институт официалната инфлация за страната през четирите години е 33,3 процента.
"До тази стъпка прибегнахме, след като от юни 2007 година досега сме изпратили шест писма до Столичната община с искане за индексация и две нотариални покани. На нито едно от посочените искания Столична община не е отговорила официално. Междувременно финансовите показатели на компаниите вследствия на забавената индексация са отчетени като незадоволителни", посочи говорителят на "Новера" Димитър Димитров.
В подадената искова молба е посочено, че дружествата искат да се измени чл. 4 от текста на концесионните договори, който регламентира индексация на цените, като се заложи процедура за автоматична индексация според официалната отчетена инфлация от НСИ и това да стане със задна дата от 1 януари 2005 година