С възпоменателна церемония днес в Русе беше отбелязана 82-рата годишнина от спасяването на българските евреи.

Инициативата е организирана от Регионалната организация на евреите "Шалом" с председател Панайот Тотев. Сред присъстващите бяха заместник областният управител Георги Георгиев, заместник-кметът Димитър Недев, народният представител и лидер на СДС Румен Христов, както и представители на Общинския съвет.

По думите на заместник областния управител спасението на българските евреи е не просто епизод от нашето минало, а доказателство за силата ни като народ. "Това е история за доблестта, която надделява над страха и малодушието, както и за силата на гражданското общество, което не остава безразлично към несправедливостта. Благодарение на волята и солидарността на българската общност, страната ни даде безценен урок на света, който ще се помни вечно, а именно че човечността и достойнството могат да победят всяка несправедливост, колкото и брутална да е тя! В момент, когато Европа беше погълната от мрака на нацизма, България показа как свободата и правата на човека могат да се отстояват", категоричен бе Георгиев.

Той посочи още, че спасението на близо 50 000 български евреи е доказателство, че демокрацията е преди всичко израз на дълбока вяра в ценността на човешкия живот. "Днес също сме изправени пред редица предизвикателства, но нека помним, че в основата на демократичните идеали стои не само правото да избираш, но и отговорността да защитиш другия, да се бориш със злото, дори когато изглежда, че то е непобедимо! Нека помним, че във времена на разделение и дезинформация, съществуват и други пътища - на мир, състрадание и надежда, пътища, зависещи изцяло от нас", допълни заместник областният управител, цитиран от пресцентъра на Областната администрация. 

"Живеем дълги години заедно, Вие сте лоялни граждани на Република България не само сега, но и през всичките тези години. Днес е един много светъл ден за България и българската демокрация, ден, който дава пример как когато се обединят духовници, интелектуалци и политици може да достигнем такава важна цел, а именно спасяване на човешки животи", сподели от своя страна Румен Христов. Той посочи обаче, че днес скърбим и за онези над 11 000, живели в територии, управлявани по него време от България, но не в границите на Царство България и за съжаление не спасени. "Спасяването на българските евреи е изключително важен пример, който трябва да се помни. Нека да помним и да бъдем заедно в тежки и хубави моменти", допълни Румен Христов.

Снимка: БТА

"През 1943 година българския народ спасява около 50 000 човешки живота. Това се случва в най-тъмните години от историята, когато 6 и половина милиона евреи са брутално убити от хитлеристката идеология. В старата България са направени три опита за депортация на евреите. Въпреки натиска на хитлеристката система народа казва не на унищожението на 50 000 човешки същества. Стълбове в тази позиция са православната църква, редица депутати, общественици, писатели и представители на много професионални браншове. Според една еврейска поговорка ако спасиш един човешки живот спасяваш целия свят. Българския народ го направи 50 000 пъти. Светът винаги е имал нужда от вдъхновение", каза Дияна Ганева от "Шалом" в Русе.

Тя отбеляза още и трагичната съдба на повече от 11 000 евреи от земите на Вардарска Македония, Беломорска Тракия и Пирот, които никога не са се върнали в домовете си. "Правителството и парламента на Царска България позволяват приемането на Закона за защита на нацията, който на практика отнема човешките права на евреите в страната", сподели още Ганева.

Заместник-кметът Димитър Недев отбеляза, че днес честваме годишнина от извършването на една героична постъпка от българския народ. "Не успяхме да спасим всички, но нашите деди дадоха безценен урок, който за съжаление се оказа актуален и в днешно време, тъй като на нас ни се наложи пак да спасяваме хора дори в мирно време. Никой не е предполагал, че ще има военни действия много близко до нас. Затова би трябвало да си извадим поука като народ, който обединява в себе си много етноси и националности, но народ, който е роден, израснал и милее за бъдещето на нашата страна", заяви Недев.

Той връчи и възпоменателен адрес от името на кмета Пенчо Милков на Панайот Тотев.

Снимка: Областна администрация Русе

По традиция церемонията завърши с едноминутно мълчание и поднасяне на цветя пред паметника на жертвите на Холокоста в града, който бе издигнат през 2018-а. Той е изграден със средства на организацията и с дарения на израелски фирми. Проектът бе предоставен безвъзмездно от русенския архитект Цвети Русинов. В небето над Русе полетяха десетки бели балони в знак на почит към хората, които в опасните години на Втората световна война защитават евреите от ешелоните на смъртта.

С Решение 105 на правителството от 19 февруари 2003 г. е избрана датата 10 март, заради т. нар. "Кюстендилска акция" от 1943 г. Тогава с помощта на политици и общественици от Кюстендил и на български митрополити е поставено пред управляващите искането да се противопоставят на готвеното депортиране на български евреи в нацистките концентрационни лагери.

Снимка: Областна администрация Русе