С 12% по-евтино парно ще плащат русенци тази зима. Въпреки че това е един от предпочитаните начини за отопление, абонатите на "Топлофикация Русе" са към 20 хиляди и нови почти не се присъединяват. Все повече домакинства избират да се топлят с електрически уреди, сочи репорерско проучване на БНТ.

С какво да се отопляват русенци избират според това в кой квартал живеят и финансовите си възможности. Гинка Танкова смята, че най-добрия вариант на отопление е парното, въпреки честите аварии, но техният район не е топлофициран.

"Отопляваме се в момента с електричество, на климатици... Евентуално за локално - това като, че ли е по-скъп вариант, имам предвид парно на газ, евентуално на твърдо гориво, което е трудно за поддържане", споделя тя.

"Вече почти няма разлика дали с дърва ще се топлим или с ток, накрая сумата е почти една и съща", коментира Даниела Ламбова.

Цената на газа се определя централно, в момента в Русе тон дърва се продават за 300 лева, 25 килограма въглища вървят за 13,75 лева, 15 килограма пелети са 9 лева.

"Отопляваме се на климатици. И сме го избрали, защото е най-чистия начин на отопление. Известно време използвахме камина с въздухопроводи, но вече попораснахме малко и няма кой да носи дървата", казва още Даниела Ламбова.

През лятото "Топлофикация Русе" подгряваше топлата вода с газови когенератори, но за зимния сезон ще бъдат включени и котлите на въглища. Те вече са осигурени, има готовност да бъдат купени допълнителни количества, както от България, така и от Турция. В момента се правят проучвания да се произвежда и биогаз от селскостопански отпадъци.