Русе е сред най-шумните градове в страната. Според изследване на РЗИ най-силен е транспортният шум. В 17 различни пункта на града се измерени от 63 до 67 децибела при допустими 55. Всяка година броят на превишаванията се увеличава, предаде БНТ.

Освен оживените булеварди, превишения на нормите за шум са отчетени и на по-малки улици, но с интензивен трафик. Това са районите пред двете многопрофилни болници и пред училище "Възраждане" на ул. "Студентска", където допустимите норми са по-ниски 35 децибела. Хората, които живеят в близките блокове, са принудени да затварят прозорците си дори и нощем.

"Едно голямо усилване има точно пред блока, в който живея. Особено нощно време доста е неприятно движението - силно карат, с висока скорост", казва Мария Петрова.

Здравните инспектори правят измервания сутрин, обед и вечер.

"В този район нормата е 55 децибела, отчетени бяха над 67 децибела моментна стойност, което е над нормата. Но ако направим измерване, което да бъде в продължение на три пъти по 5 минути, тогава можем да кажем дали има превишение на нормата", обяснява инж. Михаил Стоянов, старши експерт в отдел "Лабораторни изследвания" в РЗИ-Русе.

Най-високи нива на шум са установени в сутрешните и следобедните часове на 8 русенски булеварда.

"Лошото е, че всяка година броят на превишаванията, които ние измерваме, се увеличава. Малко, но се качва непрекъснато нагоре. Много коли, голямо движение", отчита инж. Лилия Бояджиева началник на отдел "Лабораторни изследвания" в РЗИ-Русе.

В РЗИ са получавали жалби от граждани, които се оплакват и от други източници на силен шум.

"Има и от заведения, има от строеж на блокове, има жалби от климатика на съседа, най-различни са, но не са много", допълва инж. Бояджиева.

А в сезона на строителните ремонти дразнещи за слуха на гражданите са и шумните машини и инструменти.

Здравните инспектори са отправили препоръки към община Русе за справяне с градския шум. Една от тях е залесяването с дървета по булевардите, които биха намалили нивото му с 20 - 25 децибела.