Глюкозата е един от най-важните въглехидрати в биологията не само на човека. Тя е енергийна храна освен за мозъка, но и за всички клетки, които я използват и като посредник в обмяната на веществата (метаболизъм). Връзката й с клетките се осъществява през количеството, концентрирано в циркулиращата кръв. Тази глюкоза ние наричаме кръвна захар и я измерваме в количество микромол на литър кръв. За една оптимално балансирана вътре- и междуклетъчна обмяна (хомеостаза), кръвта трябва да поддържа средно ниво на глюкоза 5 mmol/L, което се измерва посредством гликиран хемоглобин (HbA1c), показващ осреднени стойности на нивата кръвната захар в двумесечен интервал.

Глюкозата в кръвта трябва да варира между 3,9 и 5,6 mmol/L. Ако преди момента на измерването сме се нахранили или сме били изложени на стрес, нивата физиологично ще бъдат по-високи. Във всеки друг случай обаче всичко под и над тези стойности е сигнал, че нещо патологично вече се е случило, или е на път да се случи.

При прекомерна консумация на въглехидрати и вещества, които се преобразуват в захари и липсата на достатъчна физическа активност, която да ги изразходва енергийно, излишъците неусвоена глюкоза се събират в черния дроб и се преобразува в гликоген, триглицериди и др. съединения, които имат потенциала след това да се натрупват като депа мазнини под кожата, между тъканите и вътре в кръвоносните съдове.

За правилното усвояване на глюкозата в кръвта отношение имат освободените от панкреаса глюкагон и инсулин. Глюкогонът освобождава глюкозата от складирания в черния дроб гликоген и така повишава нивата на кръвна захар в кръвта, а инсулинът транспортира освободената глюкоза в клетките.

Защо трябва да контролираме кръвната си захар?

Инсулиновата резистентност, метаболитният синдром, преддиабетът, гестационният диабет и крайната им форма - захарен диабет тип 2 са основните състояния с нарушен механизъм на вътрешна регулация на кръвната захар, които трябва да ни алармират, че е дошло време съзнателно да поемем контрола в свои ръце.

Затормозената обмяна на глюкозата се отразява върху цялостния ендокринен статус. Балансът на хормоните се нарушава и освен покачване на тегло, което е най-честия ефект на тези състояния, започват да се проявяват и нарушения в половите хормони, стресовите хормони, водно-солевия баланс, имунитета, продукцията на невротрансмитери, които не осъществяват правилната сигнализация от мозъка към надбъбречната жлеза, която всъщност секретира тези хормони. Световните медицински гайдлайни препоръчват преди пристъпване към медикаментозна терапия, да се осъществи 6-месечна промяна на хранително-диетичния режим, съпроводена с повишена физическа активност. Ако не се постигнат таргетни стойности, тогава се пристъпва към медикаментозно лечение.

Предизвикателства в контрола на кръвната захар

Да промениш диетата си и да повишиш физическата активност е задача с умерена трудност. При някои хора този процес се случва с лекота, при други обаче се наблюдава засилена активност, редувана с периоди на отпускане, след което ново активиране на усилията. Дисбалансът в нивата на кръвната захар крие някои потенциални опасности при крайни стойности на хипо и хипергликемия. При флуктуации с голямо отклонение опасността от ниски, под допустимата стойност нива (хипогликемия), е по-опасното състояние. То се получава обикновено при трудно постигане на контрол при вече диагностицирани диабетици, подложени на терапия, но и при хора с инсулинова резистентност. При тях след хранене обикновено гликемичният индекс след рязко покачване рязко и спада. Чувството на сънливост, летаргия, умора, невъзможност за физическа активация са само част от симптомите при хипер- и хипогликемия. В крайните си форми те могат да доведат организма до т.нар. диабетна кома. Да, това състояние е възможно при диабетици, но трябва да се вземе предвид, че у нас, поради липсата на скрининг за захарния диабет и преддиабетните му състояния, голям процент от диабетиците са недиагностицирани и нямат представа дори, че са носители на заболяването.

Лабораторните тестове се правят в сертифицирани лаборатории. Покрай пандемията от COVID-19 лабораториите се превърнаха в места за посещение при крайна нужда, поради потенциалната опасност от заразяване с новия коронавирус, но и заради дългите опашки, удълженото време за резултатите. Като добавим и ограничения достъп на много хора в малките населени места до лаборатории, времето, което човек трябва да отдели и финансовия ресурс, контролът на кръвната захар се превръща в едно предизвикателство.

Достъпно, евтино и смислено решение на проблема

Във всеки дом вече има апарат за измерване на артериалното налягане, въпреки, че високото и ниско кръвно често са съпроводени със симптоматика, която човек с времето разпознава. Проследяването на нивата на кръвната захар обаче, когато са деликатни, но важни за терапията или за общата оценка на състоянието в онзи шестмесечен процес на промяна, е от изключително значение. Освен за медикаментозния отговор, така и за прогреса от положените усилия.

Глюкомерът е решение, което с днешна дата технологически дава възможност за постоянен мониторинг на показателите на кръвна захар. Единственото неудобство е, че работи с капка кръв. Но повече от това взима и лабораторията, която изготвя пробата...

Глюкомерът Contour Plus Elite е леко, портативно и дигатилизирано устройство, подобрената версия на предхождащия го Contour Plus. Допълнителните екстри са плод на задълбочено проследяване на нуждите за оптимизация на потребителите и са изцяло съобразени с необходимостта за осигуряване не само на 100% достъп до актуална и прецизна информация, но и най-важното - превенция на неблагоприятни събития.

Подобренията на Contour Plus Elite се изразяват в безплатно приложение за транслиране на данните в мобилни устройства, повишена точност на изследването, по-големи работни бутони, цветна светлинна индикация, както и възможност за добавяне на допълнителна капка кръв на същата лента в рамките на 60 сек.

Предимствата са безброй, а недостатъци няма

Contour Plus Elite е препоръчителен за всички, които страдат от захарен диабет, наднормено тегло, имат инсулинова резистентност, имат гранични стойности на кръвна захар, бременни с гестационен диабет или с повишен риск от такъв, както и хора, които правят рестриктивни диети, подложени са на специален хранителен режим и имат затруднен достъп до лаборатория. Качествата на дигиталния глюкомер Contour Plus Elite са неоспорими и се свеждат до следните предимства:

  • Дигитален дисплей с големи цифри, който показва цифровата стойност до 6 секунди след взимане на пробата.
  • Цветен индикатор в три цвята - жълт, зелен и червен, които дори да не помните референтните граници на нормите на кръвна захар, ви индикират високи, нормални и ниски стойности. Това го прави изключително удобен за хора със силно нарушено зрение или такива, които не могат да се ориентират в цифровите стойности. Нещо изключително любопитно и полезно: когато имате критични стойности, мобилното приложение, свързано с Countour Plus Elite ви дава напътствия как да процедирате като зарежда таймер, чрез който ви алармира кога отново да направите тест. При запазване на същите показатели ви дава възможност да се обадите на специалиста, който ви проследява, за да можете да се свържете с него.
  • Подобряване на точността на измерване на стойностите, като в Countour Plus Elite отклонението от стойностите е сведено до +/- 0, 47mmol/L. Това е изключително важно при хора, които са застрашени от хипогликемия и тежките ѝ прояви, като кома. Обикновено, при диабетици, тези процеси се случват нощем и минимално отклонение в измерването от 2mmol/L могат да имат значителни ефекти върху организма. В такъв случай навременната намеса на специалист може да е животоспасяваща. Особено, ако получи данните ви без да трябва да го посещавате на място.
  • Възможност за добавяне на допълнително количество кръв на същата тест-лента в рамките на минута. Тъй като много от хората в някакъв момент допускат грешка при вземането на проба, тази възможност е застрахована с технологията Second Chance, без да трябва да се подменя тест лентата. Дисплеят на устройството отброява автоматично секундите от тази минута.
  • Безплатно мобилно приложение Contour Diabetes, което събира данните ви и ви помага в самоконтрола, чрез съставяне на електронен дневник, в който дори съпоставя нивата на кръвна захар с инсулиновия отговор и въглехидратния прием. Тези данни могат да бъдат изпратени по електронен път към здравния ви специалист. В приложението можете да добавяте информация също хранителния си режим, да записвате гласови съобщения или да пишете коментари. И не на последно място задейства аларма за критично високи и ниски нива на кръвната захар.

Предвид промяната в начина ни на живот и хранителния режим в последните 2 пандемични години, това, което масово се отчита от медицинските специалисти, е повишаване на средното телесно тегло, рязко занижаване на двигателната активност, лош контрол на хроничните състояния, трудно придържане към терапевтични схеми заради ограниченията в лабораторното проследяване на показателите и висок дял недиагностицирани диабетици и такива, с преддиабетно състояние.

Днес може и да имаме нагласата да изпратим епидемията от COVID, но новото "нормално", в което сме принудени да живеем вече се е отразило на мнозина от нас. Превенцията и профилактиката са единствените средства, при които можем да държим лекарите далеч от нас и да продължаваме да се стремим към старата си нормалност на здрави хора, или поне на такива, които са поели контрола на здравето си в свои ръце.


Материалът е подготвен със съдействието на Фьоникс фарма.