Радев поиска от ИБГНИ нова формула за кабинет, те настояха за изцяло публични разговори (видео)
Мая Манолова заяви, че този път преговорите трябва да се случват изцяло пред гражданите, за да не се стига до "махленски изрази за предателства и други обиди"
Президентът Румен Радев проведе и последната консултация при президента за връчването на третия мандат за съставяне на правителство - с "Изправи се БГ! Ние идваме!" (ИБГНИ). Преди това той разговаря с представителите на "Демократична България" и ДПС, след като вчера се срещна и с ИТН, ГЕРБ-СДС и БСП.
В началото на разговора с ИБГНИ държавният глава се обърна към тях с думите:
"Обединяваме се с всички партии, че България е изправена пред серия от кризи и е нужно държавническо, отговорно решение за съставяне на правителство. Тема, която изисква компромис и консенсус и когато говорим за това в НС има малобройни и многобройни партии, има партии с ясна гражданка позиция. Това е основният критерий, така че вашата позиция, нищо, че сте най-малобройната, е изключително важна, защото от нея зависи дали наистина в този парламент има демократичен поглед върху основните проблеми и да се намери консенсус. Надявам се, че като коалиция, която активно комуникира с другите партии, изключвам ГЕРБ-СДС - те явно завиха вчера, че веднага ще върнат мандата, можете да ме информирате на какъв етап, с какви шансове е съставянето на редовен кабинет и как вие виждате възможна формула и необходима промяна в подхода, така че това да се случи".
"След проведения КСНС на 16 август и след двата неуспешни опита на ИТН за правителство, смятаме, че не трябва цената на политическата безотговорност да се плаща от хората", отговори Мая Манолова.
Тя изреди три риска за българските граждани: мигрантският натиск, четвъртата вълна на ковид и социалното напрежение.
"Към тях добавяме и пожарите. Изисква се държавническо отношение. Тези рискове ще се превърнат в големи кризи. Политическите сили нямат право да проявяват политическо нехайство и инат. Нечестно е сега да се търсят политически дивиденти и да се вкарва държавата в предизборна кампания", добави Манолова.
Според нея има три инструмента за решение: актуализиция на бюджета, която ИБГНИ ще подкрепи, пресичане на натиска по границата и създаване на правителство, макар и с времеви период до пролетта.
"Ние направихме всичко възможно да бъде съставено правителство с първия мандат, всякакви компромиси, отказахме се ясно от всякакви позиции, но едноличните решения, подхода с номинация на силата, отказът да има подписано споразумение с ясни приоритети и срокове и най-вече да има публичност и прозрачност при воденето на преговорите, доведоха до този резултат. Затова сега трябва да бъдат избегнати всички тези грешки при действията на ИТН. Затова ние имаме подробна пътна карта. Но заявяваме категорично, че независимо на коя партия бъде връчен третият мандат, ние ще положим всички усилия той да бъде реализиран. Това, за което ще настояваме, е този път разговорите да бъдат изцяло публично, пред очите на гражданите, за да не се стига до махленски изрази за предателства и други обиди. Хората очакват отговорно политическо поведение, а не слизане на такова обидно за парламента ниво", отвърна Мая Манолова, очевидно имайки предвид обвиненията на партията на Слави Трифонов, след като не получи подкрепа за своя проектокабинет.
Тя подчерта, че ще искат насочен мандат с ясен времеви хоризонт, без участието на партийни лица и след съгласието на президента - включването на част от служебните министри, защото "доверието на гражданите към тях наистина е огромно и сега е моментът да ги слушаме".
След тези думи срещата беше закрита за медии.
След срещата Манолова заяви, че са заявили пред държавния глава, че ще положат усилия да сформират редовно правителство, независимо на коя политическа сила ще бъде връчен мандата. Според нея очакванията са за политическа отговорност, но правителството трябва да бъде без ГЕРБ и ДПС. В отговор на журналистически въпрос каза, че не е ясно още къде отива третия мандат, но от ИБГНИ ще държат разговорите за кабинета да бъдат публични. Като евентуалният кабинет ще бъде с времеви срок поне до следващата пролет. Предстоят разговори между "Има такъв народ", "Демократична България", ИБГНИ и БСП, ние ще положим усилия за правителство, без да поставяме условия", каза Манолова. В отговор на въпрос кога ще бъде връчен мандата, Манолова заяви, че трябва да има достатъчно време за актуализация на бюджета и за разговори между политическите сили.
По време на разговорите с партията на Мустафа Карадайъ се стигна до напрежение и остри реплики заради казуса с гражданството на служебния министър на икономиката Кирил Петков.
"Имах един въпрос към министър Кирил Петков на база негови заявления в публичното пространство - че е подал заявление за отказ от гражданство", заяви лидерът на ДПС.
"Що се касае до министър Кирил Петков, аз не мисля че е много удачно точно вие да повдигате тази тема. Защото според мен да си гражданин на Република България означава да носиш България в сърцето си и когато избухна този скандал, аз самият се срещнах с г-н Петков и го запитах "Вие ще ми кажете ли коя е вашата Родина майка - България или Канада: и получих еднозначен отговор - България. Вие ще ми кажете ли коя е вашата Родина майка?", попита държавният глава.
"Моята Родина майка категорично е България", отговори Карадайъ.
Съпредседателят на ДБ Христо Иванов пък заяви пред Радев: "Ключовият елемент е в готовността на колегите от "Има такъв народ" да влязат в този разговор за третия мандат. Без това няма как да стане".
След срещата той добави пред журналисти, че са готови на взаимни отстъпки с партията на Слави Трифонов, като изтъкна, че не знае колко по-големи могат да са те, освен това, че не искат свои министри.
На въпрос за подкрепа на мандат, даден на БСП, Иванов отвърна:
"Ние сме поели ясен ангажимент по тази тема и той се базира на нашето предизборно споразумение. Не може да подкрепим правителство с мандат на БСП. Партиите, извън ГЕРБ и ДПС, ги призоваваме да влезем в диалог и в преговори. Ние смятаме, че третият мандат трябва да се реализира в тези рамки, така че да се направи едно правителство, на което да се разчита, че ще направи съдебна реформа, ще започне изчистване на държавата от дълбоките структури на корупцията".