Точна дата обаче не е договорена, предстои това да стане на консултации между парламентарно представените партии. Ако не бъде избрана нито една от посочените две, остава само 5 октомври.

Все още не е известно и кога кабинетът ще подаде оставка.

След края на продължилото 4 часа и половина заседание на Консултативния съвет по национална сигурност само лидерът на "Атака" Волен Сидеров се спря при медиите. Той каза, че е взето решение правителството да подаде оставка, едва след като бъде определена дата за изборите. Не е коментирано и име на служебен премиер.

На излизане премиерът Пламен Орешарски отказа да говори и напусна бързо площад "Независимост", обграден от охрана и под виковете на протестиращи, които се събраха още преди началото на заседанието.

Решенията на КСНС


Росен  Плевнелиев обяви, че партиите са се съгласили, че евроизборите не са задали допълнителна легитимност на кабинета за цялостни реформи, нито ясна алтернатива, затова трябва да има плавен преход към политическа стабилност.

Взети са следните решения - определяне на приоритентни задачи на НС и изпълнителната власт, ускоряване на споразумението за партньорство с ЕС,
определяне на ясни принципи за номиниране на българския еврокомисар
и гаранции за честни и свободни избори.

На журналистите не беше дадена възможност да задават въпроси.

По късно от прессекретариата на държавния глава разпространиха какво е казал той пред участниците в КСНС:

"Политическата криза трябва да бъде решена бързо, защото се отразява негативно на хората, бизнеса, икономиката и държавата. Датата на изборите би следвало да зависи не от тънки политически сметки, а от интереса на гражданите. Особено важно е и какво ще се случи след изборите - ще има ли стабилен парламент и правителство, което да се ползва с доверие, за да проведе реформи".

Плевнелиев е подчертал, че сред въпросите, които е важно да бъдат обсъдени, са дали е необходима актуализация на бюджета, възможна ли е газова криза в страната покрай конфликта Русия-Украйна и проектът "Южен поток" да се приведе в съответствие със законодателството в ЕС.

Процедурата

Според Конституцията, когато кабинетът подаде оставка, президентът може да връчи нови три мандата за съставяне на правителство на партиите от този парламент. Всяка от тях има 7-дневен срок да предложи правителство.

Ако мандатите бъдат върнати, както се очаква, тогава държавният глава трябва да насрочи избори най-късно до два месеца след прекратяване на пълномощията на парламента.

Актът, с който президентът разпуска Народното събрание, определя и датата на изборите за нов парламент.

КРЪСТОСАН ОГЪН: За кризата и оставката