ВКС отказа на изключените от ДПС хора на Пеевски да са страна по делото за промени в партията
Върховните магистрати потвърдиха решението на СГС, че физически лица не могат да бъдат включени като трета страна в производство за вписване на промени в ръководството на движението
Върховният касационен съд потвърди отказа на Софийския градски съд шестима политици от "ДПС - Ново начало" да бъдат конституирани като трета страна - помагачи, в производството за промени в ръководството на Движението за права и свободи, заведено от съпредседателя Джевдет Чакъров.
Делото беше образувано по заявление на Чакъров през септември за вписване на промени в ДПС в Регистъра на политическите партии и заличаване на Делян Пеевски като съпредседател. Поисканата регистрация на промените беше след изключването на Пеевски и още седем души на различни постове в ДПС от Централното оперативно бюро, което се случи на 27 август след разцеплението на партията.
Последва искането на Чакъров пред съда на 20 септември за отразяването на промените в партийното ръководство. Пред СГС обаче изключените от ДПС - Делян Пеевски, Хамид Хамид, Йордан Цонев, Халил Летифов, Станислав Анастасов, Искра Михайлова и Радослав Ревански, поискаха да бъдат конституирани "като трета страна - помагачи". Градските магистрати им отказаха с решение на 11 октомври.
Шестима от групата, без Пеевски, обжалваха определението на СГС в частни жалби пред Върховния касационен съд, става ясно от съобщението на институцията с днешна дата.
Върховният съд също им отказва да бъдат присъединени като "трета страна - помагачи" и потвърждава, че решението на СГС е било правилно.
"Тричленният състав на ВКС констатира, че изводите на СГС относно неоснователност на исканията за конституиране на посочените физически лица като трети лица помагачи в процеса, на основание чл. 218 от ГПК, са съответни на закона", заявяват от ВКС.
В аргументацията си магистратите заявяват още, че "в посочения правен регламент за едностранно регистърно производство е изключено участието на трети лица в процеса - първо поради липсата на правна регламентация в Закона за политическите партии и второ, поради неприложимост на общите правила на ГПК към производството по разглеждане на заявлението за регистрация и заявление за вписване на промени относно обстоятелства, подлежащи на вписване по партидата на партия".
"С оглед на изложеното върховните съдии намират, че в производството по подадено заявление от партия за вписване на промени по партидата на партията в Регистъра на политическите партии при СГС не могат да участват трети лица", е становището на върховните магистрати, чието решение е окончателно и не подлежи на обжалване.
Следващото заседание на Софийския градски съд по делото за вписване на промените в ръководството на Движението за права и свободи е на 6 декември.