Станишев и Коща разговаряха за европейската конкурентоспособност и присъединяването на Западните Балкани
Двамата са обсъдили и идеята България да изготви собствен Компас за конкурентоспособност и да лидира процеса по търсене на общи икономически приоритети със страните от ЦИЕ
Сергей Станишев проведе среща в Брюксел с председателя на Европейския съвет Антонио Коща.
Още по темата
Двамата коментираха предизвикателствата пред Европа - икономическото изоставане от САЩ и Китай, нуждата от повишаване на конкурентоспособността, запазването на социалния характер, присъединяването на Западните Балкани.
"В контекста на двата доклада - на Марио Драги и на Енрико Лета, споделих идеята си България да изготви собствен Компас за конкурентоспособност и да лидира процеса по търсене на общи икономически приоритети със страните от ЦИЕ. Обсъдихме и присъединяването на страните от Западните Балкани, което придобива ново значение в променящите се геополитически реалности", написа във Фейсбук Станишев.
Разговорът с Антонио Коща е преминал "спокойно, задълбочено и оптимистично за стремително променящия се свят".
"В тези интересни времена, искрено пожелавам успех на Антонио Коща в работата му на една от двете най-високи позиции в ЕС. Вярвам, че неговите мъдрост, диалогичност и трезва преценка, които са помагали често на политическото ни семейство през годините, този път ще са от полза на всички европейци!", завършва поста си Сергей Станишев.
В интервю за Радио Фокус в неделя той съобщи, че на заседанието на Европейския съвет през юни ЕК ще представи Компас за конкурентоспособност с включени срокове, начини на финансиране и конкретен план за действие. В контекста на началото на работата на новото българско правителство Сергей Станишев предложи на кабинета да създаде свой компас за конкурентоспособност:
"Нашата икономика се движи по инерция. Нужна е нова индустриална политика, която да отговори на всички тежки въпроси в енергетиката и енергоемките ни производства, в преработвателната промишленост, иновациите. Важно е да се посочи пътят пред българската отбранителна индустрия спрямо новите планове на ЕС за европейска сигурност, да се реши каква да е стратегията за развитие на българското земеделие. Правителството може да предложи този компас на Народното събрание, както и на обществено обсъждане и сред постигането на консенсус, да го представи пред ЕК и пред нашите регионални партньори. Тогава ще е в силната позиция на лидер и визионер, който отстоява българската, но и европейската конкурентоспособност."