Скандал между "Величие" и "Възраждане" по време на дебатите за попълване на КФН
Цончо Ганев нарече колегата си "Джавелин Михайлов" и "схемаджия", а той му отвърна, че в партията на Костадин Костадинов са "нискоинтелигентни"
Обединението на опозицията около вота на недоверие срещу кабинета "Желязков" тази сутрин се разклати, като депутати от групите на "Величие" и "Възраждане" си размениха остри реплики, а Цончо Ганев от партията на Костадин Костадинов получи и забележка от председателя на НС Наталия Киселова.
Напрежението се покачи в рамките на дебатите за избор на председател на Комисията по финансов надзор. "Величие" и "Възраждане" влязоха в сблъсък по отношение на начина на контрол върху дружества, непублични на борсата.
"От проведените разследвания от ДАНС и изслушванията в НС се доказа, че пирамидата на Джавелин Михайлов е направила всичко възможно да завлече хиляди хора с финансови измами. Същата тази КФН е трябвало да контролира едно от дружествата "Тогедър", което се занимава с посредничество в застраховането. Тази комисия проспа как Джавелин Михайлов завлича хиляди хора. Обаче организираната престъпна група трябваше да си смени главния прокурор, за да може да се повдигнат обвинения срещу Михайлов и неговите съдружници. Тази бухалка на държавата се използва, когато е нужно, за да вкарат схемаджии като Джавелин Михайлов в парламента и да гласуват бюджета на управляващите. Вчера "Величие" подкрепиха и купуването на американско оръжие под благосклонния поглед на КФН", заяви Ганев, визирайки решението за ратифициране на договор със САЩ за придобиване на управляеми противотанкови ракети.
В отговор Ивелин Михайлов от "Величие" заяви, че е учуден от изказването "на некомпетентни хора в Народното събрание", които по думите му заблуждават целия български народ. "Те са нискоинтелигентни и не разбират от икономика. Как може да искат да има контрол върху дружество, което не е котирано на Българската фондова борса. Вие не познавате закона", каза Ивелин Михайлов.
"Когато говорите за пирамида, вижте обяснението за нея. Имате много прост метод, с който може да изчислите нещо", каза още Михайлов, като в същото време Ганев подвикваше от място, заради което получи забележка от председателстващата заседанието Николета Кузманова от ИТН.
"Стойчо Ганев или Ганчо Стойчев, както бяхте, дръжте се възпитано. Пратете хора, които да направят оценка на активите на дадено дружество, вижте вкарани материали и средства и тогава ще видите дали е пирамида или не", призова Михайлов депутата от "Възраждане".
"Съжалявам, че вие не сте основният проблем на България, но го подкрепяте с вашите глупави изказвания", каза още лидерът на "Величие".
"Господин Михайлов, моля да се съсредоточите по въпроса на диалога", направи втора забележка зам.-председателката на НС Кузманова, опитвайки се да върне разговора към дебата за избора на председател на Комисията по финансов надзор.
"Съсредоточавам се, че тези хора са некомпетентни и заблуждават българския народ", завърши той.
По-рано депутатът Красимира Катинчарова прочете декларация от името на "Величие", в която настоя проектът АЕЦ "Белене" да бъде незабавно подновен и да бъде отменено решението от 50-вото Народно събрание и в най-бързи срокове правителството да започне подготовка за реализация на този проект.
"Катастрофалната енергийна политика, която се води в последните години в България, се продължава и от настоящото правителство и ще се наложи нейната радикална ревизия. Миналата година ние поставихме идеята АЕЦ "Белене" да продължен и изграден при всички дадености, които съдържа този проект като допълнителна базова мощност, която да стабилизира базата не само за българските потребители, но и за целия регион", посочи Катинчарова.
"България има огромният шанс с едно разумно и умело енергийно сътрудничество да подпомогне изключително много възстановяването на Украйна. Това е тема, която липсва от дневния ред на настоящото правителство, добави народната избраничка от "Величие".
"Ние още сега ще искаме на една приятелска и добронамерена основа да разширим сътрудничеството с всички възможни партньори по този проект, включително с Украйна, да се намери най-прагматичният път за реализация, но решително ще се противопоставим на опитите България да бъде лишена от най-големия си инвестиционен и високотехнологичен проект, който ще създава не само енергийна сигурност в страната, но и ще допринася за сигурността на целия Балкански и Черноморски регион", каза Катинчарова и завърши с думите: "Надяваме се дребните сметки да останат в миналото".