Румен Радев разговаря с крал Абдула и Кириакос Мицотакис на КОП28
Президентът и кралят на Йордания обсъдиха последиците от военните действия между "Хамас" и Израел, а разговарът с гръцкия премиер бе по стратегически проекти
Възможността за ускоряване на работата по стратегическите проекти, които свързват България и Гърция, обсъди днес президентът Румен Радев с министър-председателя Кириакос Мицотакис. Срещата се състоя в рамките на 28-ата сесия на конференцията на страните по рамковата конвенция на Организацията на обединените нации (ООН) по измененията на климата, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.
Радев и Мицотакис подчертаха значението на стратегическото партньорство между България и Гърция за нашия регион, както и на общите проекти в областта на енергийната и транспортната свързаност, и в областта на околната среда. Кириакос Мицотакис заяви на срещата, че в началото на следващата година предстои да бъде завършен и терминалът за втечнен газ край Александруполис, в който България е съсобственик с 20% от капитала, а президентът Радев потвърди интереса на страната ни да участва в управлението на пристанищата на Кавала и Александруполис.
По време на разговора бяха обсъдени и последиците за стабилността в региона от войната на Русия срещу Украйна, информираха още от прессекретариата на държавния глава.
Държавният глава Румен Радев се срещна по-рано днес и с краля на Йордания Абдула II, който прие поканата на българския държавен глава да посети страната ни през следващата година за последващо задълбочаване на двустранното сътрудничество, както и за продължаване на разговорите за търсенето на подходи за възстановяване на мира и гарантиране на стабилността в региона на Близкия Изток.
Двамата обсъдиха последиците от военните действия между "Хамас" и Израел.
Обща бе позицията, че ескалацията на напрежение засяга не само преките участници във военните действия, а и целия регион на Близкия Изток и Европа. Изразена бе обща загриженост и от тежката хуманитарна криза в региона, която налага своевременни действия от страна на международната общност. Президентът Румен Радев и крал Абдула II откроиха преустановяването на военните действия и възобновяването на преговорите за създаването на две държави в съответствие с резолюциите на ООН, като най-ефективна мярка за постигането на устойчиво мирно решение в Близкия Изток.
Държавни и правителствени ръководители на 167 страни ще участват във форума. Българският павилион, с който страната ни за първи път се представя на конференцията, е сред близо 200-те щанда, на които се представят държави, компании, финансови институции. Свои павилиони на КОП28 имат почти всички страни от ЕС, макар че от нашия регион са представени само още Гърция, Турция и Украйна.