Радан Кънев: Няма желание в правителството ПВУ да бъде спасен
Според евродепутата идеята, че може да се приеме план за възстановяване, в който няма реформи, е абсурдна
"Въпросът не е дали има шанс да спасим парите по ПВУ, а дали има желание. В сегашните решения на правителството на Росен Желязков аз не виждам желание планът да бъде спасен, а виждам желание провалът му да бъде прехвърлен на някой в миналото. Типична партизанска политическа линия, изключително несериозна и безотговорна в сегашния момент. Без желание от страна на правителство, няма как парите да бъдат спасени". Това заяви в предаването "Неделя 150" на БНР евродепутатът Радан Кънев, представител на ПП-ДБ в Европейския парламент.
По думите му няколко български редовни правителства - от последното на Бойко Борисов до това на Росен Желязков са допуснали каскада от грешки, които водят до риска да се окажем държавата, успяла да инвестира най-малко пари по плановете за възстановяване и устойчивост от цяла Европа.
"Голяма част от тези грешки се дължат на политическата криза и на катастрофални популистки решения, които бяха взимани с огромно мнозинство в няколко български парламента", коментира Кънев.
Според него идеята, че може да се приеме план за възстановяване, в който няма реформи, е абсурдна. Това са пари срещу реформи, подчерта евродепутатът.
"По отношение на декарбонизацията България постигна най-ниската цел в цяла Европа. Изключително успешно договорихме много малки ангажименти от страна на българските правителства, за да получим средствата в сектор "Енергетика". След това дойдоха предсрочни избори и целият парламент в популистки унес приеха едно решение, което блокира всякакви следващи действия в тази посока, в резултат на което бяха блокирани и по-нататъшните стъпки за инвестирането на тези пари. Това е само един от много примери за политическа безотговорност".
Съдбата на парите по плановете за възстановяване и устойчивост, които не са използвани, не е решена, увери Кънев и обясни:
"Не знаем какво ще се случи с тези пари. Предложението, което правим с колегите от българската делегация в ЕНП, е всички тези пари да бъдат в основата на бъдещия финансов пакет за обезпечаване на сигурността и отбраната. Безобразната в много отношения политика по плановете за възстановяване досега и доста несъстоятелната политика на сегашното правителство все още не означават, че тези пари са загубени за България".
Евродепутатът коментира и срещата между Доналд Тръмп и Володимир Зеленски в Овалния кабинет. По думите му тя е показала, че нашата среда и представа за сигрност и за света, в който живеем, е коренно променена.
"В продължение на 3 и повече десетилетия живеем в свят, в който имаме спокойствието, че военната суперсила на САЩ гарантира мира в Европа. Сега започваме да живеем в свят, в който тази гаранция я няма".
Според него трябва да вземем бързи решения, за да гарантираме сигурността си днес - утре - вдругиден. Това са решения, които могат да бъдат взети, категоричен е той, но добави, че те изискват Европа да бъде единна.
"Тя е силна, богата, но не е единна. Трябва да впрегнем този потенциал, който имаме, в гаранции за нашата сигурност. Иначе ще загубим всичко", добави Радан Кънев.
Евродепутатът смята, че трябва да настояваме България да бъде част от тази политика. Тепърва ще има много срещи за европейската сигурност, като много от тях няма да са във формат, включващ 27-те страни-членки, изказа мнението си той.
Заявката на Тръмп, че ще започне преговори с Путин, без участието на Европа и Украйна, за съдбата на Украйна, Мюнхенската конференция и срещата на върха за изкуствения интелект бяха поредица от епохални събития, които налагат Европа и България да промени политиката си коренно, изказа мнението си Радан Кънев.
Според него ако сме достатъчно смели в политиката си, няма да се окажем в ситуация - Европа срещу САЩ и Русия. В момента, в който Европа покаже, че е единна, тя не е застрашена от Изток, категоричен бе той.
"В Кремъл имперският манталитет никога не си е тръгвал. Голямата промяна е появата на имперски манталитет във Вашингтон. Това е нещо, с което не сме свикнали. Изправени сме пред огромния риск отново да гледаме на света в имперско-колониални категории. Въпросът е как реагира Европа, която най-добре познава този начин на мислене и която най-много е пострадала".
По думите му в тази нова ситуация няма малки и големи:
"България изобщо не е малка. Ние сме на източния фронт на ЕС, в уязвима ситуация. Тя има своята огромна роля. Ако има нещо малко, то е манталитетът на хората, които я управляват", заключи Кънев.