Към момента няма пряка заплаха за България от конфликта в Близкия изток, но влошената среда за сигурност крие рискове. Около този извод се обединиха участниците в заседанието на КСНС при президента, обяви държавният глава Румен Радев след края му. То продължи три часа и на него бяха обсъдени негативните ефекти върху страната ни от напрежението в близкия до нас регион.

"КСНС обсъди рязкото влошаване на средата за сигурност в района на Близкия изток и произтичащите от това заплахи и рискове за България и готовността на страната ни за тяхното преодоляване. Всички участници изразиха загриженост от ескалацията на въоръжените сблъсъци и тежката хуманитарна криза в региона. Ние се присъединяваме към призивите на международната общност за деескалация, за въздържане от употреба на сила и за недопускане въвличането на други държави, което би било заплаха не само за регионален, но и в глобален мащаб", каза той в изявлението от името на всички.

"Съветът счита, че е неотложно незабавното прекратяване на бойните действия и полагането на допълнителни усилия за диалог и намиране на мирен изход от ситуацията, базиран на международното право.", заяви Радев в присъствието на всички участници държавният глава.

"Рязко влошената среда за сигурност обаче генерира рискове, които налагат техният непрекъснат мониторинг и вземане на превантивни действия. Повишава се рискът от увеличаване на миграционни потоци към нашата страна и възможността от извършване на терористични атаки", подчерта Радев.

Той изтъкна, че е бил постигнат консенсус между институциите по време на заседанието и огласи решенията, които са били приети от всички с едно изключение - един член на КСНС е гласувал "против".

Снимка: БТА

"Всички участници в КСНС се обединихме около мнението, че трябва да продължат консолидираните усилия на всички институции за евакуацията на българските граждани от региона и за освобождаването на сънародниците ни от екипажа на кораба "Галакси лийдър", добави той.

И изреди шест препоръки, които отправя към правителството КСНС:

1. Да продължи прилагането и при необходимост да се засилят предприетите превантивни мерки за недопускане на терористични актове на територията на страната, както и на територията на дипломатическите ни представителства и българските военнослужещи в мисии и операции зад граница.

2. Да продължат усилията за евакуация на българските граждани от региона на конфликтите, както и сънародниците ни от екипажа на "Галакси лийдър".

3. Да се набележат и по необходимост приложат допълнителни мерки за охрана на държавната граница и противодействие на засилен миграционен натиск.

4. Да се засили сътрудничеството със сродни служби за сигурност за осигуряване на своевременен мониторинг на средата за сигурност с цел противодействие на терористични заплахи.

5. Да се извърши преглед и при необходимост да се актуализира националния план за противодействие на тероризма.

6. Да се оценят икономическите рискове пред страната, да се извърши преглед на стратегическите резерви и при необходимост те да се допълнят.

Снимка: БТА

В КСНС взеха участие представители на всички парламентарни политически сили. Сред участниците бяха служебният премиер Димитър Главчев и председателят на Народното събрание Рая Назарян, началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов, служебният министър на отбраната Атанас Запрянов, служебният министър на вътрешните работи Атанас Илков, служебният министър на финансите Людмила Петкова, заместник-министърът на външните работи Елена Шекерлетова, ръководителите на службите за сигурност и други.

В сряда служебният премиер Димитър Главчев свика Съвета по сигурността към Министерския съвет във връзка с ескалацията на напрежението в Близкия изток. Ще бъде организиран щаб, който да следи отблизо ситуацията в Близкия изток, няма актуална заплаха за България, заяви Димитър Главчев след заседанието.