"Това, което ние правим, е да настояваме за отговорност на главния прокурор. Това не е война, това е правова държава", заяви в интервю по БНР министърът на правосъдието Надежда Йорданова.

"Що се отнася до прокуратурата като институция, в рамките на правомощията си ние си взаимодействаме с прокуратурата", допълни Йорданова.

След решението на Конституционния съд ВСС трябва да гледа по същество представеното предложение за предсрочното освобождаване на Иван Гешев, каза министърът на правосъдието.

Според Йорданова прави впечатление как чрез процедурни правила с изисквания за допустимост висшите магистрати се опитват да откажат разглеждането на част от обстоятелствата, посочени в искането за отстраняване и "тази линия на поведение е съвсем очевидна".

"Всеки опит да се омаловажи провеждането на подобна процедура за търсене на отговорност на главния прокурор не трябва да бъде приеман", категорична е министърката. Според нея ползата за обществото от това, което ще стане по време на процедурата във ВСС, е, "че за пореден път ще бъдат осветлени различните зависимости". "С този дебат ще станат видни определени дефицити на хората, които са в момента във ВСС", обвини тя магистратите. "Една от преките положителни последици на тази процедура е в следващия ВСС да имаме хора с висок професионализъм, гръбнак и висок морал", анонсира Йорданова.

Тя разкритикува прокуратурата, че липсвали данни каква част от досъдебните производства се развиват над 6 години, изтъкна Надежда Йорданова.

"Не мога да приема ситуацията, при която прокуратурата бодро докладва как провежда своите досъдебни производство в срок и много удобно си спестява колко пъти удължава сроковете по тези досъдебни производства, за да бъде всичко развивано в срок."

"Много често мерките за неотклонение, например домашният арест или други форми на мерки за неотклонение, като че ли се използват като репресия. Тоест, много е важно някой да бъде ударен, задържан и по-малко важно е колко бързо ще бъде разследвано съответното престъпление и внесен обвинителният акт в съда", коментира Йорданова.

Запитана има ли нарушения от страна на МВР при арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, тя отбеляза, че от правна гледна точка МВР има правомощия да действа при условия на неотложност, но дали са били налице такива условия, ще се произнесе съдът.

По темата със закриването на специализираното правосъдие Надежда Йорданова попита "къде са делата за корупция на високите етажи". Правосъдната министърка смята, че закриването на специализираното правосъдие "ще създаде ново усещане в съдебната система, че няма да има острови, които дават възможности правото да се прилага по изкривен начин".

По въпроса с разногласията в коалицията министърът на правосъдието каза, че "поне в сектор правосъдие върви изпълнението на приоритетите, както са договорени" и тя не е участвала в разговори за излизане на ДБ от управляващата коалиция.