Оформя се нов лидер и тежки битки при левите политически сили. Такова мнение изказаха политолозите проф. Антоанета Христова и Мария Пиргова пред bTV.

Исканата оставка на министъра на отбраната Стефан Янев беше очакван резултат от коалиционните отношения, заяви политическият психолог проф. Антоанета Христова.

"Тази коалиция е сформирана не на ценностен принцип, поради което във всеки момент, в който трябва да се направи избор, който е основан на ценности, ще има сблъсък", посочи тя.

Според нея вляво върви много тежка битка, която вече вероятно има претенции да има нов лидер. По думите ѝ много отдавна Стефан Янев е формирал собствен профил на лидер.

"Профилът на Янев казва, че независимо, че принадлежим на НАТО и на ЕС, ние трябва да имаме самостоятелен избор, който да отговаря на интереса на България. Тази група граждани, които го подкрепят, са обикновено по-леви, с русофилски настроения. Хора, които до голяма степен оправдават действията на Путин и търсят интереса между това къде сме ние в сблъсъка на големите, без да заемаме страна. В същото време обаче от другата страна е разбирането, че когато си член на алианс, ти не си абсолютно свободен и трябва да следваш ценностите му. Затова и сблъсъкът е много интерес, тъй като в това ще се роди новият лидер на левицата", обясни тезата си Антоанета Христова.

Според нея причината за оставката на Стефан Янев се крие в 8 години подготовка на Путин за действията, които се случват в момента в Украйна.

"На базата на това тази стратегия не може да не включва стратегия към предишните му сателити, а ние сме първият от тях. Дали Путин има интерес утре да ни нападне, каквито хипотези се появиха, бих казала - ни най-малко, защото в миналото сме били най-верните. На тази база голяма част от българското общество е отворено към неговата версия за истината. Затова в момента тече един много критичен процес в България", каза още Христова.

Според нея действието на Кирил Петков не е еднолично, а е подкрепено от едната от големите сили - в случая САЩ. По думите ѝ затова и той има "този хъс, сила и енергия" да поиска оставката.

Политологът Мария Пиргова се съгласи, че има основания да се мисли в тази посока за лидерство в лявото пространство.

"Но аз бих мислила по линията на институциите. Стефан Янев е утвърден вече като част от българската политика. Не може от една такава стъпка за подаване на оставка да се изключи Народното събрание, да излезе премиерът и да каже "аз". Първо трябва да заседава комисията в НС, която да изслуша Янев. След това да се произнесе МС, след това МС да даде в НС съответното предложение и парламентът да гласува", коментира Пиргова.

Според нея постъпката на Кирил Петков е несъобразяване с президента. Тези негови действия обаче няма да предизвикат напрежение и да дестабилизират коалицията, смята тя.

"Напрежение би имало, след като събитията отминат и тогава България ще бъде подритната и от двете страни - и от НАТО, и от Русия", допълни политологът.

Мария Пиргова е на мнение, че исканата оставка на Янев е грешна позиция на правителството, с което то ще изгуби електорат и стабилност по време на конфликт.

"Не виждам защо в тази обстановка трябва да се смени военният министър. По този начин не заемаме по-достойно място в НАТО. Ние сме член на НАТО, а не принадлежим на него. Трябва да имаме самостоятелно мнение. Стефан Янев е перфектен военен дипломат, обучен за това, така че не трябва да подценяваме и това, което предстои", смята Мария Пиргова. 

Политологът Христо Панчугов заяви пред БНР, че според него ще се търси симбиоза между нов политически проект на Стефан Янев и "Възраждане".

Това със сигурност ще е някаква криза на мнозинството, което не е непременно правителствена криза, посочи Христо Панчугов относно смяната на министъра на отбраната и в анализ дали това ще предузвика трусове в управляващата коалиция.

Във връзка с позициите на БСП в правителството Панчугов предупреди, че може да се стигне до политически шантаж и извиване на ръце - "на премиера или на различни участници в това правителство, в една или друга посока, в името на това да се запази мнозинството."

"БСП не просто поставя под съмнение членството на България в НАТО и ЕС, без значение, че говорят нещо друго. Тя поставя пред изключително голяма трудност решаването на уравнението с българската национална сигурност и това започва да става откровена заплаха", заяви Христо Панчугов.

Относно различните позиции на досегашния военен министър и на премиера политологът отбеляза, че "подобен тип разминавания блокират възможността за правене на каквато и да е политика".

Досега виждахме "откровено уклончива позиция на министър Янев" и по трите важни въпроса - какво България може да направи, за да помогне на съюзниците си в Украйна, какво иска да направи и как това ще гарантира българската национална сигурност, изтъкна Панчугов.

Според Христо Панчугов "хора като г-н Янев се възползват от тази опасна илюзия и скъсване с реалността, която битува сред част от българското общество и се заиграват с подобен тип послания" като тези, които се чуха на протеста вчера.

 

"Корнелия Нинова споделя като че ли тази странна илюзия, която чухме от площада, за това как преговорите са единственото решение между Русия и Украйна."

Панчугов е на мнение, че в изразената си позиция в социалните мрежи преди да му бъде поискана оставката министър Стефан Янев е използвал "внушения" и не сме чули "неговата концепция за национална сигурност на фона на развиваща се криза и пред лицето на самата криза, но за сметка на това разбрахме, че той не е удобен".

Фейсбук посланието на министъра на отбраната е целяло да предизвика протест в негова подкрепа, който ще прерасне в политически проект, "на който г-н Янев удобно ще се окаже начело".

"Има в българското общество подкрепа за подобен тип действия. Виждате поведението на "Възраждане", което довежда до крайност всички тези послания. Очевидно ще се търси някаква симбиоза между двете и събирането на подобен род привърженици. Ситуацията, в която се намираме, много бързо ще изземе кислорода от този пожар и не мисля, че има сериозен, истински, голям потенциал за създаването на такава формация."