Парламентът прие на първо четене законопроект за изменение и допълнение на Закона за съдебната власт. Вносители на промените са народните представители Кирил Петков, Надежда Йорданова и Божидар Божанов (Продължаваме промяната - Демократична България").

Със 134 гласа "за", 90 "въздържал се" и 31 "против", без дебати и изказвания, народните представители разписаха, че избраният ад хок прокурор ще може да проверява не само главния прокурор, но и сигнали срещу заместниците му, предаде БНТ

В доклада на парламентарната комисия по правни въпроси се посочва, че със законопроекта се цели да се преустановят възможни противоречиви тълкувания на действащите разпоредби и да се гарантира ефективното им прилагане относно престъпления, извършени от заместник на главния прокурор.

Предлага се разработването на системи за случайно разпределение, които да отговарят на високи идентични изисквания за сигурност, без да има различно третиране, като е предвидено действащите системи да се прилагат до въвеждане на новите системи, информира БТА.

Със законопроекта се предлага и въвеждане на единна система за случайно разпределение, отговаряща на високи стандарти, подлежаща на регулярен одит и използвана за всички цели по Закона за съдебната власт, както и случайният избор по чл. 112, ал. 6 от него.

До промените се стигна, след като за пореден път прокурорската колегия не назначи избраната Даниела Талева, която трябваше да провери сигнал срещу Борислав Сарафов, докато още беше заместник на Иван Гешев. Това не се случи с мотив, че в Закона за съдебната власт липсва изричен текст, че може да се проверяват и сигнали срещу заместниците на обвинител номер едно.

Парламентът ратифицира и Споразумението за защита на инвестициите между Европейския съюз и неговите държави членки, от една страна, и Социалистическа република Виетнам, от друга страна, подписано на 30 юни 2019 г. в Ханой.