Парламентът готви обща декларация срещу признаването на ДНР и ЛНР
Предложението е на ГЕРБ заради "грубото погазване от Руската федерация на международния правов ред"
Парламентът се готви да излезе с обща декларация, в която да разкритикува погазването на международния правов ред от страна на Русия, след като Владимир Путин призна за независими републики украинските области Донецк и Луганск.
Предложението направиха от ГЕРБ по време на извънредното заседание на НС, а от думите на парламентарния председател стана ясно, че политическите сили са се разбрали да изготвят обща позиция.
"Руската федерация погази грубо отново международния правов ред", констатира от парламентарната трибуна заместник-председателят на ГЕРБ Даниел Митов. Той заяви, че партията му има изготвен текст и предлага останалите парламентарни групи да го обсъдят, за да излязат с единна декларация от името на Народното събрание. Председателят на НС Никола Минчев му припомни, че вече са се разбрали по въпроса и ще се съберат през обедната почивка, за да изготвят общия текст.
Митов пък разкритикува лидерите на ДПС и "Възраждане", че са направили декларации за международния ден на майчиния език, а не за действията на Русия спрямо Украйна.
По-рано Мустафа Карадайъ заяви, че държавата не финансира изучаването на майчиния език. "Ние от ДПС приемаме Международния ден на майчиния език като повод да отбележим горчиви истини относно проблемите на малцинствата да ползват майчиния си език", заяви в декларация от трибуната лидерът на партията. Карадайъ припомни Конституцията, която гарантира това право и у нас, но констатира, че правото да се изучава майчин език в България все още не е получило съответната правна уредба в законите на страната. У нас не просто липсва положителна нагласа, а директно с постановление на МС майчиният език е изключен от списъка на общообразователните предмети, държавата не финансира изучаването на майчин език. Този пример само посочва пробойните на демокрацията и човешките свободи у нас", заяви лидерът на ДПС. Движението ще предложи в бюджета да бъдат заделени средства за българите по света, които искат да учат родния си език.
На свой ред председателят на "Възраждане" Костадин Костадинов обяви, че на 21 февруари се отбелязва денят, в който "България трябва да си спомни своите загубени и изоставени сънародници и да им гарантира същите права", като на тези граждани у нас, на които е дала възможността да изучават майчиния си език.
"Български малцинства има в Румъния, Косово, Сърбия, Албания, Турция, Гърция, Унгария, Словакия, Молдова, Украйна и Русия. На този ден трябва да си спомним не просто за нашите сънародници, откъснати от територията на България, но и това, че българската държава е в дълг към тях", каза Костадинов, като посочи, че граничим с 2,5 млн. българско население извън нашата територия.
Той разкритикува Гърция, която е член на ЕС, а не допуска изучаването на българския като майчин в училище, както и Турция, и отбеляза, че единственият пробив на българската дипломация през последните 30 години е бил този да се гарантират такива права на малцинството ни в Албания.