Парламентът попълни състава на 24 постоянни парламентарни комисии след близо шест часа заседание.

Скандали съпътстваха избора на председателските места най-вече на социалната комисия, тази по вътрешна сигурност и за българите в чужбина.

Опозицията обвини управляващите, че си разпределят помежду си ръководните постове в парламентарните комисии, а впоследствие се оказа, че ПП решили да се откажат и да предоставят по едно председателско място и на ГЕРБ, ДПС и "Възраждане", но без да ги питат.

Поставени пред свършен факт, те го определиха като подаяние и демонстративно отказаха председателските места. Това отне повече от шест часа парламентарно време. 

От "Възраждане" пък поискаха да оглавят комисията за работа с българите в чужбина и настояха да я оглави Костадин Костадинов. От партията изтъкнаха, че техният лидер е много по-подготвен по темата от Антоанета Цонева от ДБ. Мнозинството обаче я подкрепи и избра за неин председател. 

ДПС отказа да приеме решението на ПП Хасан Адемов да застане начело на социалната комисия, защото е било взето зад гърба им, без да ги питат. ГЕРБ повториха същото за комисията по вероизповеданията. А изборът на Атанас Атанасов да води вътрешната комисия възмути депутата от ИТН Иво Атанасов, който настоя за неговия отвод - такъв не последва.

Седем комисии оглавиха от "Продължаваме промяната". Милен Матеев от ПП ще бъде председател на Комисията по конституционни и правни въпроси. Радослав Рибарски ще бъде начело на енергийната комисия, а Венцислава Любенова оглави Комисията по външна политика. Настимир Ананиев оглави Комисията по регионална политика, благоустройство и местно самоуправление. ПП ще води и комисията по превенцията и противодействие на корупцията.

ДБ ще председателства икономическата и вътрешната комисии в лицето на Мартин Димитров и Атанас Атанасов.

БСП оглави пет комисии - по отбрана и образование, както и тази на комисията по младежта и спорта. Начело на първата застава единият заместник-председател на партията Атанас Зафиров, а другият заместник на Нинова - Ирена Анастасова, ще бъде шеф на просветната комисия. Иван Ченчев оглавява комисията по въпросите на младежта и спорта. Манол Генов бе избран за шеф на комисията по околна среда и води. Драгомир Стойнев пък застана начело на Комисията по въпросите на Европейския съюз.

ИТН  също взе пет парламентарни комисии. Тошко Йорданов ще е начело на културата в парламента, а Кирил Сашев - на комисията по електронното управление. Станислав Балабанов пък ще бъде председател на Комисията за прякото участие на гражданите и взаимодействието с гражданското общество. Финансистът Любомир Каримански ще води комисията по бюджет и финанси. Андрей Чорбанов ще бъде председател на Комисията по правата на човека, жалбите на гражданите и вероизповеданията.

От ПП дори предложиха да имат двама заместник-председатели на икономическата комисия, което провокира лидера на ДПС да подчертае, че такова нещо досега не се е случвало. Последва поправка от ПП, които оттеглиха единия заместник на Мартин Димитров.

"Такова нещо не е било - да има по двама заместници от управляващите, а опозицията да не участва в ръководството на комисиите. Не считаме, че е добра практика от управляващата коалиция, а още по-лошо от една от групите да се вземат зам. председателските места. Явно идеята ви е да решавате вместо другите парламентарни групи", обърна внимание Карадайъ.

От ГЕРБ пък обърнаха внимание, че новото мнозинство страшно много е раздуло числеността на състава на комисиите, в повечето от които влизат по 21 депутати.

Комисията по превенция и противодействие на корупцията е от 17 души: петима са от ПП, четирима от ГЕРБ-СДС, по двама от ДПС, "БСП за България" и ИТН, по един от ДБ и "Възраждане". Начело беше избран Михал Камбарев от ПП.

Комисията по земеделието, храните и горите се състои от 21 депутати, шестима от ПП, петима от ГЕРБ-СДС, трима от ДПС, по двама от левицата, ИТН и ДБ, един от "Възраждане". Председател е Пламен Абровски от ИТН.

Комисията по въпросите на децата, младежта и спорта е от 17 народни представители - петима от ПП, четирима от ГЕРБ-СДС, по двама от ДПС, "БСП за България" и ИТН, ДБ и "Възраждане" имат по един представител. За председател беше избран Иван Ченчев от левицата.

Комисията по здравеопазването е от 21 депутати: шестима от ПП, петима от ГЕРБ-СДС, трима от ДПС, по двама от "БСП за България", ИТН, ДБ, един от "Възраждане". Антон Тонев /ПП/ застана начело на комисията.

Комисията по околната среда и водите е от 23-ма депутати - по шест от ПП и от ГЕРБ-СДС, по трима от ДПС и левицата, по двама от ИТН и от ДБ, един от "Възраждане". Оглави я Манол Генов /"БСП за България"/.

Комисията по транспорт и съобщения е от 21 народни представители - шестима от ПП, петима от ГЕРБ-СДС, трима от ДПС, по двама от "БСП за България", ИТН и ДБ, един от "Възраждане". Председател е Борислав Гуцанов от левицата.

Комисията по електронно управление и информационни технологии е с 21 народни представители, като шестима са от ПП, петима от ГЕРБ-СДС, трима от ДПС, по двама от БСП, ИТН и ДБ, един от "Възраждане". Председател е Кирил Симеонов /ИТН/.

Комисията по културата и медиите е от 21 депутати - шестима от ПП, петима от ГЕРБ-СДС, трима от ДПС, по двама от "БСП за България", ИТН и ДБ, един от "Възраждане". За нейн председател беше избран Тошко Йорданов от ИТН. Любен Дилов от ГЕРБ-СДС оттегли номинацията си за член заради председателя на комисията. Така той бе заменен от Стефан Шилев от неговата група.

Комисията за прякото участие на гражданите и взаимодействието с гражданското общество е от 17 души - петима от ПП, четирима от ГЕРБ-СДС, по двама от ДПС, "БСП за България" и ИТН, по един от ДБ и "Възраждане". Начело застана Станислав Балабанов /ИТН/.

Комисията по туризъм е от 17 депутати - петима от ПП, четирима от ГЕРБ-СДС, по двама от ДПС, "БСП за България" и ИТН, по един от ДБ и "Възраждане". Председател е Илин Димитров /ПП/.