Папа Франциск разкритикува в Литва онези, "които експулсират другите"
Във Вилнюс папа Франциск разкритикува онези, "които експулсират другите" и похвали толерантността на литовците
Малко след пристигането си в литовската столицата Вилнюс - първа спирка в четиридневната му обиколка в балтийските страни - папа Франциск разкритикува, без да ги назовава, онези, "които експулсират другите" и похвали толерантността и гостоприемството на литовците, предаде Франс прес.
Папата даде преобладаващо католическа Литва за пример на международната общност и особено на Европейския съюз. Критиките му изглежда бяха насочени главно към страните от Вишеградската група (Полша, Унгария, Чехия и Словакия), чиито власти отказаха да приемат бежанците и икономическите мигранти, пристигнали масово в Гърция и Италия.
В слово пред президентския дворец в присъствието на властите и дипломатическия корпус Светият отец говори за "гласовете, които всяват разделение и противопоставяне", използвайки като инструмент несигурността или конфликтите, които "твърдят, че единственият възможен начин да се гарантира оцеляването на една цивилизация е усилието за елиминиране, заличаване или експулсиране на другите".
В това отношение вие, литовците, казвате нещо оригинално: "да приемаме различията". С диалог, отвореност и разбиране тези различия могат да се превърнат в мост, свързващ Източна и Западна Европа, изтъкна папата.
Той припомни, че в историята си балтийската страна е приемала различни народи и вероизповедания.
"Тази земя е станала дом за много хора: литовци, татари, поляци, руснаци, беларуси, украинци, арменци, немци, за католици, православни, мюсюлмани и юдеи", припомни понтификът и изрази възхищение от способността на Литва да съхрани търпимостта, уважението и солидарността въпреки всички перипетии в историята на 20-ти век.
Франциск засегна и един от основните проблеми в балтийските страни - емиграцията на младите хора. Той призова литовците да обърнат "специално внимание на най-младите, които са не само са бъдещето, а и настоящето на страната си, ако останат свързани с корените на народа".
Следобед на площада с катедралата в столицата папата ще се срещне с младежи, родени след като Литва става отново независима.
Посрещайки Франциск, литовската президентката Далия Грибаускайте му благодари за посещението в страната в годината, когато се отбелязва стогодишнината от обявяването на независимост и припомни, че Ватиканът - сред първите, признали литовската държава - никога не е приел окупацията й от СССР.
Тя отбеляза като особено символичен факта, че Франциск е в Литва в деня, когато страната почита жертвите на нацисткия геноцид над евреите.
До 1940 г. в Литва са живели над 200 000 евреи, а Вилнюс бил наричан "Северния Ерусалим". По време на нацистката окупация между 1941 и 1944 г. почти всички евреи били избити.