Около 10% от работещите са без договор, а около 33% се водят на 4 часа, като в същото време работят много повече. Това каза пред Нова телевизия министърът на труда и социалната политика Тотю Младенов, цитиран от БГНЕС. По този начин се крият осигуровки. Това са основно хора в хотелиерския и ресторантьорския бизнес. През последните 2-3 години засиленият контрол на Главна инспекция по труда и НАП дават резултати, добави той. 

В тази връзка Главната инспекция по труда е предложила законодателни промени, съобщи Дарик радио. Те предвиждат, когато се установи, че работник работи повече от 4 часа, автоматично договорът му да се счита за 8-часов.
Освен това стана ясно, че ГИТ е назначила 110 асистенти по програма "Човешки ресурси", които да помагат на трудовите инспектори. По този начин те ще се освободят от несвойствени за тях дейности и ще увеличат броя на проверките. По програмата са отпуснати 2.5 млн. лв.

Министърът коментира и идеята да бъдат глобявани и служителите, работещи без трудов договор. Сега на такава санкция подлежат само работодателите. "Нашата цел е не толкова да глобяваме работника, а той да спазва също трудовото законодателство и искаме по този начин да защитим осигурителните му права", заяви министърът. Той е склонен да подкрепи предложението на КТ "Подкрепа" тази глоба на работника да отива в осигурителната му сметка.

По отношение на минималната работна заплата Младенов припомни , че от 1 септември тя става 270 лева, а вдовишките добавки за пенсия ще се увеличат с 25,6%. Той не отговори дали подкрепя предложението на синдикатите за второ увеличение на минималната заплата от 1 януари

"В момента има преговори за определяне на минималните осигурителни прагове по браншове. След 13 септември окончателно ще се определят тези размери. След няколко седмици ще има национална среща между синдикати и работодатели, където ще се обсъжда договаряне по браншове на увеличението на минималната работна заплата. До 15 септември очаквам от синдикатите и работодателите да се споразумеят за механизъм за определянето на минималната работна заплата, да го определят и да ни го кажат", каза още Младенов.

Той обяви, че 9,45% е безработицата в момента или 314 000 безработни. За това, че НСИ съобщава за 11% безработица и има разминаване в данните, министърът уточни, че "методиките са различни и няма никаква драма в това".