Проблем със софтуера на машините може да провали избори "две в едно"
Повечето партии предлагат дати за вота през ноември
Проблем със собствеността на софтуера за изборните машини поставя под въпрос провеждането на изборите "две в едно", стана ясно след заседанието на Председателския съвет, в което участва и председателят на ЦИК Камелия Нейкова.
Поне един път и половина ще се увеличи времето за гласуване при избори две в едно, коментира след заседанието. По думите й, ако избирателят е гласувал на парламентарни избори за една минута, на избори две в едно ще му е необходима минута и половина. Затова ще се наложи може би закупуването на допълнителен брой машини. Иначе стойността на машините е 9600 лв, които са предмет на първоначалния договор, те са изплатени, подчерта председателят на ЦИК. Спорът в софтуерната част е въпрос на време да бъде изчистен, смята тя. ЦИК ще направи анализ колко допълнителни машини да се закупят.
"В Изборния кодекс са уредени част от въпросите, свързани с провеждане на избори за президент и вицепрезидент едновременно с парламентарни избори. Първо трябва да сме наясно, че за първи път би имало такава комбинация от избори, но ние не бива да предпоставяме, че те ще бъдат точно така. Все пак трябва да има отделни избирателни списъци, избирателят трябва да бъде намерен в единия списък, в другия. Именно това ще увеличи технологичното време. От друга страна, ако изборите са в последователни дати, това си има други негативи. Процесът ще се оскъпи", каза още Камелия Нейкова.
Тя отчете, че всичко това са въпроси, които ще решат Народното събрание и президентът. "Изборната администрация, независимо какво ще реши парламентът, трябва да се справи. Разбира се, всеки един начин има своите затруднения. Дали ще се отвори Изборният кодекс и ще се върнат хартиените бюлетини, това не мога да кажа", каза още тя. Ако пък изборите не са "две в едно", а са отделни дати, си има други недостатъци, добави тя.
"Оказа се, че не е ясно дали софтуерът е на "Сиела" и има проблеми", съобщи пред медиите в кулоарите на НС зам.- председателят на парламента Атанас Атанасов от "Демократична България", който пръв алармира, че едновременното провеждане на президентския и парламентарния вот може да се осуети.
Затова ще се проведе и втори Председателски съвет в 11.30, на който ще бъдат извикани представителите на "Сиела".
"Оказа се, че ЦИК и фирма "Сиела" все още са в търговски спорове и облигационни такива по отношение собственост, машини, сертифициране, кодове и всичко останало", потвърди и лидерът на ПГ на ГЕРБ Десислава Атанасова пред парламентарните репортери в кулоарите.
Позицията на ГЕРБ е, че изходът от ситуацията с машините е да се върне възможност за гласуване с хартиени бюлетини. "При всички случаи се печатат бюлетини. За последните избори отпечатаните хартиени бюлетини са били на стойност 7.5 млн. Това категорично е за сметка на българските данъкоплатци", заяви още Десислава Атанасова.
"На практика изходът е да се върне възможността да се гласува и с хартиени бюлетини, защото в чужбина особено ако има вот 2 в 1 ще бъде изключително трудно. Първо да се променя софтуер между първи и втори тур на президенстките избори, да се обявят резултатите от парламентарните", коментира тя.
По думите на Атанасова повечето парламентарни сили сякаш предпочитат избори "две в едно" и по време на заседанието са предлагали дати за вота през ноември.
Лидерът на ИБГНИ Мая Манолова обаче опонира на ГЕРБ. Тя смята, че е абсолютно възможно изборите, включително и "две в едно", да бъдат проведени изцяло с машини.
"Има опити от ГЕРБ да бъде променян Изборният кодекс, за да се върне възможността за гласуване с хартиени бюлетини. Важно е да не бъде отменяна стъпката на парламента изборите да са само с машини и тази възможност за честни избори да не бъде проиграна", не се съгласи тя с Десислава Атанасова.
Манолова коментира, че на първия Председателски съвет тази сутрин не е бил решаван въпросът дали парламентарните и президентските избори да бъдат "две в едно", или поотделно.
"Ясно е само, че президентските избори трябва да бъдат насрочени в периода 24 октомври - 14 ноември. Не би следвало техническата част от организацията на изборите да бъде определяща за това кога да се проведат изборите", коментира Манолова спора между ЦИК и фирмата, която доставя машините за гласуване.
За избори "две в едно" се обяви и соцлидерката Корнелия Нинова с уговорката, че първо трябва да видим какво ще стане с третия мандат. Според нея обаче "надеждата умира последна". От най-голямата парламентарна група ИТН обаче още вчера потвърдиха, че продължават да стоят на позицията си за неподкрепа на третия мандат и се готвят за избори.
"Три седмици да ходят хората на избори, според мен, би предизвикало ниска избирателна активност. Това е проблем изобщо за политическата система и за държавността в България. Мисля, че ако е две в едно ще бъде по-висока избирателната активност и няма да караме хората три пъти да ходят на избори", заяви още Нинова.
Само преди ден обаче от ИТН заявиха, че продължават да стоят на позицията си за неподкрепа на третия мандат и са готови за избори.