Студентите от Софийския университет, които учат платено, се събраха на протест до подлеза пред учебното заведение и обявиха, че не са съгласни със спешните промени в Закона за висшето образование, предприети от депутатите и гласувани на първо четене по-рано днес. Според тях те намаляват увеличените с над 100-200% такси само с 25 на сто.

Бакалаври и бъдещи магистри настояват намалението на непосилните за тях цени на таксите за платено обучение да бъдат намалени наполовина. Към протестиращите възпитаници на СУ се присъединиха и студенти от Велико Търново и Благоевград.

Още снимки ВИЖТЕ ТУК>>

"Законопроектът за промени в Закона за висшето образование, който беше гласуван днес в пленарната зала на парламента на първо четене, не ни устройва", каза на студентския протест "Образованието е право - не привилегия!" Александър Танев.

Той е студент в специалността "Право" в платена форма на обучение в Софийския университет (СУ) "Св. Климент Охридски" и е завършил втори курс. Неговата такса в специалността "Право" в платено обучение се е повишила със 105-106%, или от 3250 лева на над 6000 лева годишно.

Танев, който е от организаторите на протеста, обясни, че в парламента са предприели намаление само с 25% на вече увеличената такса, която обаче е нараснала от 100 до 200%.

Снимка: БТА

"Ние няма как да сме съгласни с такава промяна и днес на протеста настояваме за промяна - 50%, вместо 100, и това ще означава леко покачване на нашите такси и колегите да могат да платят тези такси, а не да прекъсват своето обучение", обясни той.

Снимка: Булфото

"Студентите излизат днес на протест, защото нямат избор. Ако днес останем вкъщи, утре няма да можем да си позволим да дойдем в Софийския университет и в другите университети в страната. Увеличението на таксите до два-три пъти се отнася до всички студенти във всички държавни университети в България и нямаме друг избор, и днес трябва да защитим своето право на образование", заяви още студентът, предава БТА.

Снимка: БТА

"Не сме банкомати, а студенти" и "Знанието не трябва да струва цяло състояние" гласяха надписите на плакатите на протестиращите. Имаше и такива, които издигнаха лозунга, че искат да си останат в България, а не да бъдат прогонени в чужбина от високите такси. Студентите се заиграха и с думите на Тошко Йорданов от ИТН по адрес на младите медици.

Трактовката им, изписана на плакат, гласеше: "Тошко ще докара студенти с пари, а ние да се махаме, нали??!"

"Организацията на протеста е само сред студентите, това не е нито политически протест, нито партиен, а цялата организация сме я направили сами заедно със студентите от много университети в различни градове. Надявам се нашите искания да бъдат чути и ще се борим за своето бъдеще. Ние сме диалогични, надявам се държавата да има желание да влезе в разговори с нас и да намерим оптималното решение на проблема", заяви Александър Танев.

Снимка: БТА

Организаторът на протеста отбеляза, че таксата по химия в платено обучение в Софийския университет се е увеличила от 9000 лева на над 28 000 лева.

Представители на студентски организации се срещнаха във вторник с министър Красимир Вълчев, който им обеща таксите за настоящите студенти да не бъдат вдигнати с повече от 20 на сто, а за останалите да се формират не върху 100% от държавната субсидия за издръжка, а върху 60%. Парламентът обаче гласува промени на първо четене, които отвързват определянето на таксата от формулата за издръжката на един студент държавна поръчка, но само до 75%.

Снимка: Булфото

"Няма да има предпоставки да се увеличават таксите за студентите платено обучение след промените в Закона за висшето образование", гарантира обаче министърът на образованието и науката Красимир Вълчев в Народното събрание, което означава, че евентуалните искания на студентите могат да бъдат прокарани между първо и второ четене на закона.

"Надяваме се законът да бъде приет до края на месеца, при всички случаи ще влезе в сила за идната учебна година. Няма да има предпоставки, административно, да се увеличават таксите за студентите платено обучение", каза още министърът. 

Снимка: Булфото

"Повишението на таксите е само за платеното обучение и то е в резултат на високата издръжка, която започнахме да получаваме в различните професионални направления, а в природните науки са най-високи", коментира ректорът на Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. д-р Георги Вълчев пред БНТ по-рано днес.

Снимка: Булфото

"Винаги, когато такива сложни процеси, се управляват през формули се стига до подобни ситуации. Таксите в платеното обучение се определят основно от три компонента: от издръжката, която получават висшите училища в различните направления, от таксите, които плащат редовните студенти, и от коефициента за качество и комплексна оценка. И тъй като Софийският университет е водещ в повечето професионални направления, при нас най-много се качва този коефициент", обясни ректорът на СУ.

Алма матер реагира първа с позиция веднага, след като СУ беше принуден от закона да увеличи драстично таксите, а след това и Съветът на ректорите настоя пред просветния министър таксите да се формират на база на не повече от 60% от държавната субсидия.