НАТО покани Македония да започне преговори за присъединяване
Има обаче едно условие и то е да се одобри споразумението с Гърция за името, каза Йенс Столтенберг
НАТО покани днес Република Македония да започне преговори за присъединяване към алианса. Това съобщи генералният секретар на пакта Йенс Столтенберг на пресконференция след първото заседание от двудневната среща на държавните и правителствените ръководители от военнополитическия съюз в Брюксел.
Той уточни, че Македония ще стане 30-ата държава от пакта, когато приключат процедурите около утвърждаването на споразумението между Скопие и Атина. Това показва, че вратите на НАТО остават отворени, добави Столтенберг.
"Такава възможност се предоставя веднъж в живота. Ако хората в Бившата югославска република Македония не подкрепят споразумението, страната няма да бъде приета в алианса. Няма как хем да не се смени името, хем страната да бъде приета в НАТО. Хората трябва да вземат решение. Необходимо е да бъдат преминати националните процедури. Без промяна на името, страната няма как да бъде приета в пакта", поясни Столтенберг в отговор на въпрос на македонски журналист.
По този повод македонският премиер Зоран Заев заяви, че е "доста убеден", че избирателите в страната му ще гласуват на референдума за промяна на името, съобщава телевизия Сител.
"Анкетите показват, че над 75 процента от гражданите подкрепят членството в НАТО и ЕС", каза Заев.
Той посочи, че над 70 процента от гражданите на Република Македония смятат, че въпросът за името трябва да бъде решен и сега е подходящият момент за това. Той прогнозира, че "над 75 процента от гражданите ще гласуват на референдума".
Референдумът за договореното с Гърция ново име "Република Северна Македония" трябва се състои през септември или октомври.