"Който язовир източва, за язовир да не говори": От ГЕРБ отхвърлиха критиките на ПП за бюджета и ПВУ
Основният проблем, който България има са забавени инвестиции по плана. Поради незнание или мързел 4 години не е работено нищо по голяма част от проектите, заяви вицепремиерът Томислав Дончев
Следващата седмица ще обявим кои от проектите по Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ) отпадат. Необходимите реформи ще бъдат гледани и гласувани направо в Народното събрание, без да бъдат внасяни от правителството. Това съобщи вицепремиерът и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев на извънреден брифинг в Министерския съвет (МС) в присъствието на министрите на финансите и на енергетиката Теменужка Петкова и Жечо Станков.
Тримата министри разкритикуваха кръгла маса, проведена днес от "Продължаваме промяната", на която са коментирани бюджетът и средствата по Плана за възстановяване. Според Томислав Дончев на въпросната среща са изговорени "скандално неверни твърдения".
На 7 март, петък, е крайният срок, до който ще се събират окончателните становища от министерствата, а до средата на следващата седмица ще се организира представяне проект по проект, поясни той.
"За да знаят всички... Защото искаме да дадем много ясен сигнал, не само за това кои проекти ще бъдат извадени от плана, но и за всички останали - изпълнителите им да работят с максимална скорост. Това ще се случи или в понеделник, или във вторник. Ще преценим през следващите дни. Поели сме ангажимент при последните разговори с ЕК, когато актуалният анализ бъде готов, което е въпрос на ден, да ги уведомим", разясни вицепремиерът Дончев.
"Който язовир източва, за язовир да не говори", заяви той в отговор на критиките на ПП и обясни, че основният проблем са драстично забавените инвестиции по плана.
По думите му през последните четири години голяма част от тях изобщо не са се осъществили - не са изготвяни нито процедури, нито обществени поръчки.
"Дали поради политическата нестабилност, министри, които не знаят какво правят или министри, които ги мързи, по една голяма част от проектите не се е случвало нищо. Нищо, та нищо".
Вицепремиерът допълни, че не е подготвена документация, не са направени административни стъпки. Той повдигна и въпроса за реформите.
"Те са два пакета реформи. И мога да говоря по-оптимистично по темата "Правосъдие и борба с корупцията", защото текат консултации с ЕК за финалните текстове по законите. И няма да ги внася правителството, далеч по-бързата процедура е те да влязат в Народното събрание (НС), след като са приключили консултациите", разясни плановете на кабинета той.
След отказа за средствата по второ плащане, който очакваме да получим, имаме шест месеца срок да рестартираме процедурата и няма да губим никакво време. Имам амбицията финалния вариант на тези закони да бъде внесен в НС и работата в него да започне още през март. Мисля, че само законът за личния фалит е готов, останалите, сред които е и този за лицата, подаващи сигнали, са обект на консултации, които ще приключат до дни. Тук не очаквам предизвикателства", изрази увереност Дончев.
Той обаче посочи, че очаква предизвикателства по "далеч по-болезнените реформи" в темата "Енергетика". Тук той отбеляза, че в проекта на НПВУ на ГЕРБ не е бил включен ангажимент за закриване на мощности.
Томислав Дончев увери и днес, че "колкото и дни служба да има това правителство пред себе си, че ще направи всичко необходимо, за да намали щетите от потенциалната загуба на средства".
На свой ред финансовият министър Теменужка Петкова попита Асен Василев какво критикува в бюджета, при положение, че снощи текстовете са минали на първо четене в парламента.
"Според мен той критикува себе си и собствените си политики, тъй като през последните четири години той е едноличен лидер по отношение на публичните финанси на България. Сега, като видя резултата след четиригодишните си опити в тази област, според мен се уплаши. Нашето правителство и ПП ГЕРБ участва в управлението на страната и публичните финанси от малко повече от месец, но имаме привилегията да плащаме старите неплатени сметки на г-н Василев", коментира тя.
Петкова отбеляза, че сегашното правителство плаща сметки на Асен Василев.
"Това са половин милиарда неразплатени задължения на АПИ, 246 млн. министерство на труда, министерство на транспорта и съобщенията, 524 млн. по общинската инвестиционна програма, над 721 млн. неразплатени задължения към агенцията за пътна инфраструктура", заяви тя.
Относно разходите, които според Асен Василев са повече, Теменужка Петкова каза, че "те са в резултат на политиките, които през последните четири години бяха водени в публичния сектор".
"За ББР те смятат, че там ще се извършват някакви страхотни неща, демонстрира се недостатъчна подготовка по тази тема. Ако бяха прочели устава на ББР, щяха да видят, че частни компании могат да се финансират от ББР с до 5 мн. лева", отбеляза още Петкова и посочи, че сигурно информацията им е стара, защото тя води началото си когато г-жа Лена Бориславова е била правен консултант на ББР.
Тя поиска Асен Василев да отговори: "Къде са похарчени над 1 млрд. лв. от НЕК - когато е бил финансов министър е взел тези пари от там, за да закупи зърно, какво се е случило с 900 млн. от Фонд "Сигурност на електроенергийната система", какво стана и с близо 4 млрд., които бяха иззети от енергетиката за четири години?"
По-рано Василев заяви, че в приетия на първо четене бюджет за 2025 година има няколко доста скандални неща, а най-скандалното е, "че се взима 7 млрд. лева повече дълг, отколкото е необходим". "Остават едни 7 млрд. лева, които не се знаят къде отиват", посочи и Кирил Петков във връзка с въпросните пари, заложени за държавни дружества.
"Чувството ми са справедливост е силно обострено. И Кирил Петков и Асен Василев са го виждали, но днес говориха лъжи. Става въпрос за затваряне на въглищни. Заложените от тях програми в ПВУ не са изпълнени", коментира енергийният министър Жечо Станков.
Той показа документ, под който е сложен подписа на Асен Василев, който по думите му еднолично е подписал отмяната на санирането на еднофамилните къщи и го е изпратил в Брюксел.
"Има нула подписани договори в МЕ по програмата за саниране. Благодарение на усилената ни работа дотук от назначаването ни има подписани 700 договора, надявам се до края на месеца да успеем да подпишем всички, допълни Станков. ПП са лишили десетки хиляди хора от това да плащат ток в размер на стотинки, защото изобщо не са знаели как да действат по Плана", допълни министърът на енергетиката и посочи, че липсата за 4годишното упраление не е 4 милорда а, 5,4 млрд. лева.
Реформите с емисиите според него са направени, така, че да не се затворят централите, но те просто няма да рабоят.
Преди дни стана ясно, че страната ни губи част от парите по второто плащане, а днес премиерът Росен Желязков заяви преди началото на извънредната Среща на върха на ЕС, че България ще предложи неусвоените и невъзможни за усвояване средства от Механизма за възстановяване и устойчивост (Националния план за възстановяване и устойчивост, ПВУ) да бъдат използвани за отбрана вместо парите от кохезионните фондове.