Комисията по академична етика към министъра на образованието публикува официалния си доклад по сигнала за плагиатство срещу бившата служебна министърка на икономиката Даниела Везиева, която в момента е член на борда на директорите на БДЖ.

Според четиримата арбитри, "...при обем от 180 страници, дисертационният труд съдържа преписани от други автори и източници 171 страници, т.е. 95%.".

"Налице е плагиатство в особено големи размери, което шокира с мащаба и обхвата си", пише в доклада, изпратен до просветния министър проф. Николай Денков.

Дисертационният труд на Даниела Везиева за придобиване на образователната и научна степен "доктор", професионално направление 9.1. "Национална сигурност", е защитен в Националния военен университет (НВУ) "Васил Левски" и е на тема "Разработване на ефективни модели за изграждане на капацитет за социално предприемачество в България".

Сигналът за плагиатство пък бе подаден до Комисията за академична етика в края на ноември м.г. Тогава Везиева заяви, че това е "политическа атака в подбран момент, не съм изненадана". 

След като са анализирали работата на Везиева, свои становища са изразили четирима арбитри. В докладите си те са написали "значително по обем плагиатство - копиране от оригиналните източници без стилистична или граматическа преработка на последните".

Снимка: Скрийншот/МОН

Според правилата, на Везиева е била дадена възможност да отговори и тя го е направила, като не е коментирала по същество установеното плагиатство, а се опитвала да атакува процедурата, по която е проверявана.  

"Според нея, разглеждането на сигнала от Комисията по академична етика е недопустимо, тъй като процедурата, въз основа на която ѝ е присъдена образователната и научна степен „доктор“ е приключила през 2018 г., а сигналът е подаден в МОН през 2021 г.", пише в доклада на четиримата арбитри.

Снимка: Скрийншот/МОН