Кметът на Русе Пенчо Милков вписал погрешка в декларацията си до Комисията за противодействие на корупцията (КПК) дарен му мезонет от 258 кв. м като 63 м2, съобщи БНР.

Според Закона за противодействие на корупцията всички лица, заемащи публични длъжности, трябва да подават декларации, в които да описват имотното и финансовото си състояние. Всички го правят, защото ако пропуснат, следват глоби. А ако сбъркат? Няма проблем, човешко е да се греши, законът е снизходителен. В конкретния случай кметът на Русе Пенчо Милков е подал декларация, но грешна. Заявил е, че е получил като дарение апартамент с площ 63 кв. м. Тази декларация градоначалникът е подал към Комисията за противодействие на корупцията на 30 април миналата година.

През месец август журналистите в регионалния вестник "Утро" правят обобщение на подадените от русенските първенци декларации и цитират официалния регистър, поддържан от Комисията за противодействие на корупцията. И така в публикацията от първа страница става ясно, че кметът е дарен с малък апартамент от 63 квадрата. Хората в града, прочели статията, започнаха да се питат още един имот ли са му подарили на кмета и къде е тогава мезонетът.

Справка в Агенцията по вписванията сочи, че наистина на кмета Милков е подарен не малък двустаен, а мезонет с квадратура 258,930 кв. м. С две думи - нито една цифра от декларацията не съвпада с реалността. Жилището в идеалния център на Русе с бонус гараж е дарен от сестра му. Любопитно е, че въпросният имот е построен от фирмата на съпруга й, продаден й е за сума, по-ниска даже от данъчната оценка, а след това пък подарен на по-малкия брат Пенчо.

Справката от Агенцията по вписванията е с дата 18 септември.

"Станала е грешка. Аз съм подал коригираща декларация до КПКОНПИ. В момента, в който излезе статията в "Утро", установих, че е станала грешка. Апартаментът е с много по-голяма площ и съм декларирал в Община Русе реалната площ, платил съм данъка - по дарение беше доста по-висок. Видях грешката, което веднага ме притесни. Декларацията е много голяма, изготвят я други служители, аз само я подписвам", коментира пред БНР кметът Пенчо Милков.

От отговора на кмета Милков става ясно, че след като през август е прочел вестник "Утро" с грешните данни, веднага е подал коригираща декларация и ставало дума за една сгрешена цифра. Чрез заявление по Закона за достъп до обществена информация до Комисията за противодействие на корупцията националното радио е получило други данни, които са различни от твърденията на кмета. Коригираща декларация е подадена, но едва след като медиата започва работа по случая и не става дума за една сгрешена технически цифра, а за число, в което няма нито една съвпадаща цифра.

Друг е въпросът, че тези корекции би трябвало да се правят в срок от месец след подаването - т.е. до 30 май. 

Още по-странното в случая е поведението на Комисията за противодействие на корупцията, която поддържа въпросния публичен регистър. 

Пропуск в работата на КПК е и фактът, че според чл.58 от закона, който урежда работата й, до ноември месец е трябвало да се направи проверка и да се отстранят неточностите.