Йотова: Равноотдалечен премиер би задълбочил още повече кризата
Страната има нужда от силно политическо, а не експертно правителство, смята вицепрезидентът
Вицепрезидентът Илияна Йотова не разбира формулата "равноотдалечен премиер" и смята, че експертно правителство е бягство от отговорност и едновременно участие във властта "през задния вход". "Как на вас ви звучи един равноотдалечен премиер? Той би задълбочил още повече кризата на доверието на българите в политическата система", коментира идеята на ПП-ДБ вицепрезидентът във Велико Търново.
"Честито на победителите и тежко на победителите, защото оттук нататък трудното започва за съставяне на следващия кабинет", заяви още Йотова по повод изборния резултат. Според нея много трудно ще бъде намерена управленската формула.
"Очаквах в нощта на изборите да има силно лидерско поведение. За съжаление, не се сбъднаха моите очаквания, а се мина с дежурна благодарност към избирателите. Затова не съм оптимист за начина, по който ще бъде направено това правителство. Продължавам да държа на своята позиция, че България има нужда от силно политическо правителство", каза вицепрезидентът, цитирана от БНТ.
Йотова е категорична, че страната се нуждае от силен политически кабинет, а поне 4-5 от политическите сили имат общи позиции по няколко от темите.
"Всичко друго означава бягство от отговорност. С едно силно политическо поведение, смятам, че правителство може да се получи. Ако се задоволяваш с това да търсиш експерти, сякаш тези експерти не са част от всички нас, сякаш тези експерти нямат своите идеи и политически убеждения, това означава, да се опитваш да влезеш във властта през задния вход. Хем да участваш в нея, но да не носиш отговорност и да заблуждаваш избирателите си, че не си част от управлението.", коментира Йотова.
По повод резултата от изборите, вицепрезидентът коментира, че иска да види окончателното преброяване от ЦИК и от всички контроли.
"Но тогава аз за себе си ще получа и най-достоверния отговор откъде дойде по-високата избирателна активност. Дано тя да е тенденция", коментира Йотова. Тя още чакала да чуе от МВР колко и какви схеми за купуване на гласове е разбило.
В коментар на идеите да се вдигне прагът за влизане в парламента, вицепрезидентът го нарече "изхвърляне", което не почива на сериозен анализ и разчет.
"България е многопартийна държава, едва ли си представяте, че можем да стигнем до американския модел на две основни политически сили", коментира Илияна Йотова. По-рано пиар експертът Нидал Алгафари призова една от първите задачи на новия парламент да бъде вдигане на изборната бариера от 4 на 8%.