Страните от БРИКС смятат за необходимо да се укрепват многостранните подходи към световните проблеми, се казва в декларация от срещата на върха на петте страни.

В БРИКС членуват Русия, Бразилия, Китай, Индия и ЮАР, а срещата им завърши днес в Уфа - столицата на руската република Башкортостан.

"Ние потвърдихме дълбоката си привързаност към ООН като универсална международна организация, призвана да помага на световната общност за поддържането на международния мир и сигурност, за съдействие на глобалното развитие, а също и за укрепването и защитата на правата на човека", се казва в декларацията, цитирана от ТАСС, на която се позова БТА.

Петте страни се изказват срещу използването на "двойни стандарти" в областта на международното право и осъждат едностранните военни интервенции и икономически санкции. Те са решени "и занапред да укрепват своето стратегическо партньорство на основата на принципите на откритостта, солидарността, равенството, взаимното разбирателство и взаимноизгодното сътрудничество".

Страните от БРИКС са готови също така "да засилват общите си усилия по изработване на отговори на възникващите предизвикателства" и "да се стремят към повишаване на ролята на нашите страни в световните работи".

Петте страни смятат, че нито една държава не може да укрепва сигурността си за сметка на сигурността на други държави.

Китай и Русия специално придават важно значение на статута и ролята на Бразилия, Индия и ЮАР в света и поддържат стремежа им за по-значима роля в ООН, се казва в документа.

Лидерите на БРИКС остро осъдиха терористичната дейност на "Ислямска държава" и тероризма във всичките му форми и проявления. Те потвърдиха "подкрепата си за териториалната цялост, независимостта и националния суверенитет на Република Ирак" и се изказаха "против всякакъв вид чуждестранна военна намеса в Ирак, която може да попречи на консолидирането на нейните демократични институции и на хармоничното съществуване на много разнообразния по състав иракски народ".

Те посочиха още, че "няма алтернатива на мирното разрешаване на сирийския конфликт" и изразиха подкрепа за всички усилия за "политико-дипломатическо уреждане на кризата в Сирия по пътя на широк междусирийски диалог, отразяващ желанията на всички слоеве на сирийското общество и гарантиращ правата на всички сирийци, независимо от етническата и религиозната им принадлежност, на основата на Женевската декларация от 30 юни 2012 г. без предварителни условия и външна намеса".

Страните от БРИКС изразиха дълбоко безпокойство от кризата в Украйна и подчертаха, че тя няма военно решение и че "единственият път към помирение минава през политически диалог".
Те призоваха "всички страни в конфликта да спазват комплекса от мерки за Минските споразумения, приет през февруари 2015 г."

Лидерите на "петорката" изразиха и дълбока загриженост от последствията от епидемията от ебола в три африкански страни и решимостта си да продължат усилията, които да попречат на разпространяването на вируса на ебола. Те отбелязаха, че страните от БРИКС са внесли съществен международен принос в борбата с тази опасна болест, като са оказали и подкрепа на пострадалите страни.

Следващата среща на високо равнище на организацията ще е през 2016 г. в Индия, се добавя в документа.

Новата банка на БРИКС

Новата банка за развитие на БРИКС ще може да предоставя до 400 милиарда долара дългово и акционерно финансиране, обяви ръководителят на банката Кундапур Ваман Каматх, цитиран от ТАСС.

"Моделът на дългосрочно финансиране е следният: има уставен капитал, който може да се увеличи два до три пъти чрез привличане на средства", допълни Каматх.