ГЕРБ внесе поправка: Да отпадне забраната за социологически данни в изборния ден
Реално нито може да се ограничи изнасянето на информация, нито пък да се глобят нарушителите, мотивират се управляващите
Да отпадне забраната за публикуване на социологически данни в реално време в печатните, електронните и информационните медии в изборния ден. Това изменение в Изборния кодекс са внесли депутати от ГЕРБ, предаде БНР.
В мотивите на вносителите се подчертава, че промяната се внася заради наложилата се практика в различни социални мрежи през целия изборен ден да се публикуват данни, което пораждало неравнопоставеност между тях.
Изменението е мотивирано и с данни от доклад на Централната избирателна комисия (ЦИК) в периода 2015-2017 г., че ЦИК е била сезирана с множество сигнали за публикуването и оповестяването на резултати от социологически изследвания в деня преди изборите и в изборния ден. Те се появявали в страниците на търговски електронни медии, както и чрез препращането към профила на доставчиците на такива медии в социалните мрежи, като в значителна част от случаите оповестяването на данните от социологическите проучвания се представя под формата на алегорични образи на предмети, животни, населени места и други.
Според вносителите при отпадането на забраната ще има равнопоставеност между всички медии.
В действащия сега Изборен кодекс резултатите от социологическите проучвания се оповестяват след 20,00 часа в изборния ден, а при нарушения се налага глоба или имуществена санкция в размер от 2000 до 5000 лв. Тези санкции обаче не могат да станат ефективни, тъй като в социологическите данни, които се публикуват в търговски електронни медии, не се споменават реалните имена на политическите сили.
Промените в Изборния кодекс управляващите са внесли днес, когато е последният срок за внасяне на предложения между двете четения на закона.
Предложения за изменения са внесли още от БСП, които настояват за изчистване на т.нар. "мъртви души" в публичен регистър на избирателите, и от "Воля", които предлагат видеонаблюдение при преброяване на бюлетините в края на изборния ден.
В първоначалния законопроект за изменение на Изборния кодекс управляващите предложиха отлагане на масовото въвеждане на машинното гласуване и премахване на номерата на партиите в бюлетината, което беше подкрепено на първо четене.