ГЕРБ-СДС настоя премиерът Кирил Петков да дойде спешно в Народното събрание и да обясни какъв закон за форсмажор готви правителството. Притесненията на опозицията са, че това означава всичко в държавата да спре да функционира. Искането формулира председателят на ПГ на формацията Десислава Атанасова.

Поводът е изказването на вицепремиера Корнелия Нинова пред икономическата комисия в сряда. Нинова обяви: "Ще предложим на Министерския съвет да се обяви форсмажор заради войната, за да се облекчи българския бизнес. Така ще могат да се предоговарят договори за доставки, да се отлагат неустойки и да се отлагат срокове". По думите й документът е готов и ще се гласува още на следващото правителствено заседание идната сряда.

Тя уточни, че правителството може да обяви форсмажорни обстоятелства не за определена стока, а за период от време, и ще предложи този период да бъде от 24 февруари 2022 година до месец март.

Форсмажор се обявява за определен срок - като в момента става въпрос за времето от 24 февруари, когато започна войната, до март, обясни Нинова.

"Вчера, когато беше обявено това от ресорния вицепремиер, буквално телефонът ми се запали от директори на лечебни заведения", заяви от трибуната проф. Костадин Ангелов от ГЕРБ. "В Конституцията не съществува форсмажор", каза той и допълни, че такъв текст има само в Търговския закон. "Без да е обявена война в България, заради намерението на нашето правителство да запали такава търговска война, да дойде премиерът и да обясни", призова бившият здравен министър.

Ангелов даде пример какво би последвало в здравната система от обявяване на форсмажорни обстоятелства. "Една фирма може да не достави кислород и ще се постави в риск живота на пациентите", предупреди той.

"Това е много лош знак към международните пазари и означава, че никой инвеститор няма да стъпи тук",

отправи предупреждение и бившата шефка на агенцията по инвестиции Десислава Трифонова, сега депутатка от ГЕРБ. "Ние държава със свободна стопанска инициатива ли сме, или не сме? Инфлацията целите трицифрена ли да я направите и какво налага обявяването на извънредно положение?", попита тя. И беше категорична, че "форсмажор по този закон няма, има извънредно положение".

Форсмажор означава край на правната система на страната, която се разпада, каза и колегата й Радомир Чолаков и изреди, че ще спрат да функционират и държава, и общини, и бизнес.

"Корнелия Нинова каза, че законът вече е на съгласувателна процедура и ще бъде вкаран в следващата сряда на МС. Настояваме да изслушаме премиера Кирил Петков за предвиждания форсмажор, тиражиран от вицепремиер на това управление", включи се и депутатът Александър Иванов.

От БСП реагираха в подкрепа на лидерката си.

"Ако някой каже, че ситуацията е съвсем нормална при двегодишна пандемия и война в Украйна, ако всичко това не са форсмажорни обстоятелства, кое са форсмажорни обстоятелства?", попита проф. Георги Михайлов. Той призова, "не да слушаме упражненията по риторика от А до Я" и да се заиграваме с обстоятелства, като вкара ирония в предложението по повод притеснението на депутатите от ГЕРБ за определението на "форсмажор".

"Нека да направим комисия по лексика - какво е като понятие, какво е "намалям", "преценям" и всички силогизми, които се ръсят и да влязат всички мажоретки, които се изявяват от трибуната", отсече депутатът от БСП.

Парламентарният председател Никола Минчев прие предложението на ГЕРБ и се ангажира, че веднага ще се свърже с министър-председателя.

Час по-късно премиерът не беше дошъл. Това провокира ГЕРБ да напомнят на Минчев.

"При БСП всичко започва с форсмажор и свършва с форсминор, тази непреодолимата сила се нарича БСП", каза Тома Биков.

"Не знам, смятате, че като го повторите десет пъти, се увеличава шансът да дойде ли?", отвъйрна председателят на парламента.

"Решението за евентуално обявяване на форсмажор не е най-доброто, не е най-удачното решение на тази ситуация", коментира по-късно в кулоарите депутатът Александър Ракшиев от "Продължаваме Промяната".

В ПП били запознати с идеята, но нямало официално предложение още. "Със сигурност това е едно решение, на което трябва да му се отдели допълнително време и да се вникне в него какви са всички възможни рискове, които биха произлезли", каза депутатът. По думите му, когато постъпи официално в деловодството, тогава от парламентарната група на ПП ще могат да излязат с официална позиция.

"От една страна аргументът, че така фирмите ще избегнат плащането на неустойки звучи добре, но наистина трябва да се преценят рисковете за отсрещната страна", смята той. "Не съм сигурен от правна гледна точка дали са положени всички усилия да се види дали е издържано", добави още народният представител.

И от ДПС поискаха премиерът да дойде в Народното събрание и да обясни.

Обявяването на форсмажор го няма в законодателството ни, макар вероятно да съществува в редица договори, каза Йордан Цонев в кулоарите на НС.

"Нека да дойде, да го обясни. Докато не си изясним какво означава това, не можем да вземем становище. Защото, ако това означава блокиране на всички договори в държавата, трябва да се каже какви са последиците за хората и за бизнеса. Иска системно разяснение, да знаем дали бихме могли да го подкрепим, или не", обясни позицията на своята партия зам.-председателят на ПГ на ДПС.