Това каза пред журналисти премиерът Бойко Борисов, който е на посещение във Франция, след срещата си с Франсоа Фийон в Матиньон, предаде "Фокус".
По думите на Борисов, така АЕЦ „Белене” може да стане общоевропейски проект.
На срещата двамата премиери са се информирали за състоянието на двете страни във финансово и икономическо отношение за ангажиментите към ЕС и НАТО.
"Германската компания RWE – стратегически партньор в АЕЦ „Белене”, иска ясен финансов проект за втората атомна централа у нас, преструктуриране на проекта, защото има много неизвестни в него", каза още пред журналисти премиерът.
„Както магистрала „Люлин”, така и „Белене” са правени с цел пиар – без да се подготви проектът, така че да се постави за изпълнение”, коментира той и добави, че към проекта за втора атомна централа у нас има интереси и от други компании, но не посочи кои са те.
"Имаме абсолютна подкрепа в реформите, в това, че искаме балансиран бюджет. Фийон предложи да говорим в ЕС по темата относно промяната на пакта за стабилност. Германия има 5% дефицит, а ние не можем да допуснем той да стане над 3%", допълни министър-председателят.
Освен това Фийон е декларирал подкрепата на страната си към България за компенсации от 300 млн. евро за затваряне на блоковете на АЕЦ „Козлодуй”.
„Това беше много радостна новина за мен, защото е много важно Франция да ни помага и да предлага такива инициативи. Ние сме много важна част от Европейския съюз и е много важно държави като Франция, Германия и Италия да са приятелски настроени към нас, да познават нашите проблеми и да ни оказват подкрепа, каза Борисов.
Той съобщи, че Фийон е разбрал проблемите, които имаме като държава, намираща се на границата на Европейския съюз, да се отложи с четири месеца програмата по Шенген и да усвоим максимума от парите, които са отпуснати.
По време на срещата между двамата премиери е била повдигната и темата за френските корвети, които страната ни трябваше да купи. По думите на Борисов, Франция проявява разбиране към факта, че няма пари в държавния бюджет за купуването им.
„Много неприятна тема, защото в бюджета не само че не са заложени пари за нови корвети, а и за ремонта на белгийските фрегати ще отидат 150-160 млн. лева”, коментира още премиерът.
По темата за корветите Франсоа Фийон казал: „Ние, все пак, сме едно европейско семейство, ние разбираме вашите проблеми и ще се съобразим с тях”.
По думите на Борисов надали е било необходимо да се купуват корвети от Франция, за да се подобрят отношенията между двете държави.
Във връзка с дефицита в бюджета, заради който не могат да бъдат осъществени редица плащания, Борисов каза: ”Вече на всички е ясно, че те са направили с умисъл бюджет, залагайки ръст от 4.7 %, когато светът е в рецесия”.
Министър-председателят е бил поздравен за избора на Ирина Бокова за генерален директор на ЮНЕСКО.
Днес започна първото работно посещение на премиера Бойко Борисов във Франция. Българската делегация беше посрещната на летище "Орли" от френския премиер и от представителна част на Републиканската гвардия, предаде БТА. В нашата делегация са включени вътрешният министър Цветан Цветанов, министърът на външните работи Румяна Желева, министърът на отбраната Николай Младенов и министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков.
Днес министър Трайков има среща с Пиер Морейон, председател на Съвета на директорите на предприятията на Франция в България, които членуват в Асоциацията на френските индустриалци МЕДЕФ.
Следобед премиерът Бойко Борисов ще има среща и с Никола Саркози в Елисейския дворец. По-късно му предстои среща с представители на българската общност в нашето посолство в Париж.