Това каза зам.-председателят на ЕК, отговарящ за еврото и социалния диалог Валдис Домровскис по време на представянетов София на Специфичните за България препоръки в рамките на Европейския семестър 2017.

Само преди дни финансовият министър Владислав Горанов обяви, че спешна молба за членство в еврозоната носи риск, както за нас, така и за нашите партньори. Той обяви, че ще направим това, когато сме напълно готови за еврото.

Домбровскис каза, че от 2015 г. има доста големи дисбаланси в българската икономика. Става основно въпрос за междуфирмената задлъжнялост, заетостта, определянето на минималната работна заплата и доходите на българите в някои региони. Проблемни са обществените поръчки и здравеопазването. Според еврокомисаря по някои дисбаланси вече са взети мерки.

Домбровскис смята, че корпоративния дълг е доста висок. Има доста високо ниво на неуредени дългове.

Според Домбровскис мерките, които трябва да бъдат взети в банковия сектор, трябва да се предприемат по-бързо. Що се отнася до събираемостта на дълговете, смятам, че там нещата също ще бъдат подобрени. Все още пред България стоят много големи структурни промени, допълни той.

От друга страна българските власти в отговор на препоръките от 2016 г. по отношение на пенсионния сектор е предприела мерки.

По думите му друг важен елемент е прозрачният механизъм за постановяването на минималната работна заплата. Вярно е, че тя се увеличи, но въпреки това препоръките датират от предишните години.

България трябва да разреши някои предизвикателства в областта на финансовия сектор и застраховането, допълни Домбровскис.

„Също така животът на населението в слаборазвитите селски райони трябва да бъде подобрено. В областта на здравеопазването също има какво още да се направи.

България трябва да продължи да изпълнява реформите, които вече са започнали в областта на обществените поръчки, каза още еврокомисарят.