Туск: България е най-добрият пример за пазене на ЕС граница
При допълнителни затруднения с охраната на границите Европейският съюз е готов да подкрепи България, заяви председателят на Европейския съвет Доналд Туск.
Председателят на ЕС благодари на Румен Радев за гостоприемството му.
„Разговорите ни са концентрирани върху Балканите, миграцията, Шенгенското пространство и Брекзит“, каза той.
Охраната на границата
Доналд Туск допълни, че ситуацията по границата с Турция е под контрол.
„Това доказва колко ефективно действат силите на българската граница, а също така и политическото ръководство. За съжаление ние ще трябва да бъдем бдителни много дълго време напред“, коментира Туск.
Той посочи, че в Европа са решени да се затворят пътищата за нелегална миграция.
„Също така сме ангажирани с пълното изпълнение на споразумението между ЕС и Турция. ЕС спазва своите задължения. Очакваме от Турция също така да спази своята част от споразумението“, допълни Туск.
По думите му ефективният контрол по границата в България оказва голям натиск върху бюджета. Той отчете, че България е инвестирала много средства в тази задача.
„ЕС и държавите членки помагат с финансова подкрепа и с бързото разгръщане на европейски операции“, коментира председателят на Европейския съвет.
Туск коментира, че за него българите извършват отлична работа по границата си с Турция.
Румен Радев изложи пред Туск позицията на България, че необходимо ЕС да приеме общ оперативен план за действие при евентуално засилване на миграционния натиск.
На въпрос защо е отменено постановлението за интеграция на бежанци у нас, президентът Радев посочи, че това е твърде сложна и важна тема, за да се регулира с постановление, без да се отчитат рисковете както пред България, така и и пред ЕС.
Единна позиция към Турция
Държавният глава посочи също, че с Доналд Туск са обсъдили и отношението между ЕС и Турция и са се обединили около мнението ЕС да има обща позиция и обща политика спрямо Турция.
"За нас е изключително важно да развиваме добросъседските си отношения с Турция. В същото време повишаването на напрежението между ЕС и Турция създава най-голям риск точно за България“, коментира той.
По думите му е необходима добра воля от двете страни за намаляване на това напрежение.
"В същото време е недопустимо Турция да се намесва в изборен процес и във вътрешните дела, на която и да е държава от Съюза, включително България. Затова е нужно наистина координирани и единни действия на Съюза за отстояване на нашата независимост, сигурност и достойнство“, посочи държавният глава.
Енергийната независимост
Време е да се погледне отново на възможността България да се превърне в енергийно независим доставчик на газ и неговото транзитиране към Западните Балкани и други държави членки на ЕС, каза още президентът.
По думите на Радев това трябва да се направи, за да се избегне рискът от доставките през други райони, в които има активни и тлеещи конфликти на напрежение.
„Това трябва да стане, отчитайки параметрите и изискванията на общия европейски енергиен съюз“, коментира той.
Президентът добави, че с председателя на Европейския съвет са обсъдили предстоящите преговори с „Газпром“, за които трябва да имаме ясна, силна, единна европейска позиция.