ДПС са внесли в деловодството на парламента предложение за решение на НС, което да одобри предложения от френското председателство проект на преговорна рамка за еврочленството на РСМ и Албания.

Това обяви минути след успешния вот на недоверие срещу кабинета "Петков" лидерът на движението Мустафа Карадайъ.

"Защо го направихме - от една година тези министри, чиято оставка приехме преди малко, и от половин година този кабинет, чийто вот на недоверие гласувахме, не направиха нищо в тази посока. По-скоро можем да кажем, че те се опитваха да пречат на този процес, като в Брюксел говориха едно, а в България - друго. Все едно от двете е лъжа", заяви Карадайъ.

 Кабинетът одобри позицията на България за Срещата на върха EC-Западни Балкани

Министерският съвет одобри позицията на България за участие в редовното заседание на Европейския съвет на 23-24 юни 2022 г. в Брюксел, Белгия, и в Срещата на върха EC-Западни Балкани на 23 юни 2022 г. Това съобщи правителствената пресслужба.

На 23 юни 2022 г. преди обяд ще се проведе и Среща на върха EC-Западни Балкани, като, предвид неформалния характер на срещата, няма да бъде прието изявление, но по темата ще бъде включен текст в заключенията на Европейския съвет от 23-24 юни 2022 г.

На 24 юни 2022 г. ще се проведе Среща на върха на държавите членки от еврозоната в приобщаващ формат, на която се очаква лидерите да обсъдят икономическата ситуация в еврозоната, както и да направят преглед на напредъка по Банковия съюз.

Държавните и правителствени ръководители ще проведат първоначална стратегическа дискусия по темата "По-широка Европа".

В контекста на Украйна ще бъдат разгледани различните измерения на руската военна агресия срещу страната, както и да бъде препотвърден ангажиментът на Европейския съвет за продължаване на силната подкрепа за Украйна. Ще бъдат засегнати въпросите на макрофинансовата помощ и подкрепа за възстановяването на Украйна, продоволствената сигурност и военната подкрепа за страната.

Ще бъдат обсъдени още молбите за членство в ЕС на Украйна, Република Молдова и Грузия, както и темата за Западните Балкани, съобщи БТА.

В частта, посветена на икономическите въпроси, Европейският съвет ще одобри интегрираните специфични препоръки по страни в рамките на Европейския семестър за 2022 г. и ще проведе дискусия по приемането на еврото от Хърватия.

ГЕРБ-СДС: С бездействието и лъжите си Кирил Петков заблуди Брюксел, Вашингтон и Скопие, че ще реши "македонския въпрос"

ГЕРБ-СДС също излязоха с нарочна декларация по "македонския въпрос":

"Днес в 11 часа, на извънредна пресконференция лидерът на ГЕРБ и групата на ГЕРБ-СДС ясно изразихме позицията си към предложението на френското председателство по отношение на това РСМ да започне преговори за членство в ЕС. Разпознаваме това предложение като най-доброто получавано до момента и са необходими само малки корекции, за да съответства на българския национален интерес. Това е нещо което, Кирил Петков и правителството не направиха до този момент.

Кирил Петков така и не успя да изготви българско предложение по казуса с Република Северна Македония. С противоконституционно решение на МС от миналата седмица, за кой ли път, но какво ли значи за него Конституция, той разпореди внасянето на френското предложение в българския парламент без задължителното становище на Министерския съвет. Скри се страхливо без да изрази позицията на правителството. Днес разпореди на председателя на външна комисия да забави свикването на комисията и насрочи заседание на МС едновременно със заседанието на комисията.

С бездействието и лъжите си Кирил Петков заблуди Брюксел, Вашингтон и Скопие, че ще реши "македонския въпрос". Той не само не реши спорните въпроси, а ги задълбочи и настрои гражданите от двете страни на границата едни срещу други. Но най-вече застраши защитата на българския национален интерес. Кирил Петков със своите действия пречеше през цялото време на преговорния процес - с противоречивите си сигнали, със саботирането на работата на дипломатите и експертите, с двойствената си външна политика, с криенето на процеса на преговори от българското общество. Нито веднъж той или негов представител не е запознал опозицията с хода на преговорите.

Нещо повече - научавахме от пресата в Република Северна Македония или от другаде какво е обещал Кирил Петков. Припомняме, че преди подписването на Договора от 2017 г., депутати от опозицията бяха информирани за всички етапи от преговорите, а проектът на договор беше изпратен в парламента за запознаване и мнение, преди да бъде приет с РМС.

Министър-председателят на България трябваше да има смелостта и отговорността да се изправи пред българските граждани и народните представители, ако не с лицето си, то поне с подписа си и да изрази мнение по тази преговорна рамка.

Осъзнавайки, че стратегическият интерес на България РСМ и страните от Западните балкани да се присъединят към ЕС, нашето правителство определи този въпрос като основен приоритет на първото българско председателство на Съвета на ЕС. Подписахме договор за приятелство, добросъседство и сътрудничество с РСМ през 2017 г. В края на 2019 г. поискахме от европейските ни партньори изпълнението на договора в неговата цялост, като работата на историческата комисия, защита на правата на македонските българи, преустановяването на претенциите за македонско малцинство в България и спиране на езика на омразата да станат част от преговорния процес и преговорната рамка.

Предложението на френското председателство отразява в голяма степен исканията на България по отношение на РСМ:

  1. Македонските българи да бъдат включени в преамбюла на конституцията на РСМ, след одобрение на преговорната рамка, но преди първата междуправителствена конференция - реално преди започването на преговорите.
  2. Изпълнение на договора от 2017-та в неговата цялост и правата на македонските българи става част от преговорната рамка. Ще се наблюдават през цялото време на преговорния процес от ЕК и от Съвета на ЕС. В преговорната рамка изрично се реферира към двустранните протоколи в изпълнение на договора, които детайлно ще разписват срокове и ангажименти на двете страни.
  3. От РСМ се очаква в рамките на преговорите да покаже твърд политически ангажимент и да гарантира пълното прилагане на ключовите реформи и законодателство във връзка с борбата с дискриминацията и езика на омразата.
  4. Изрично е подчертано задължението на Северна Македония да се придържа към добросъседските отношения и регионалното сътрудничеството, за които ЕК ще докладва регулярно на Съвета на ЕС.

Благодарим на европейските ни приятели и партньори, че са ни чули и че са разбрали притесненията и коментарите, които правителството на ГЕРБ направи още преди две години.

Френското предложение реферира към двустранните протоколи, които трябва да бъдат подписани от двете страни. Тези протоколи са де факто пътна карта с конкретни ангажименти и етапи, които Скопие следва да изпълнява. Този проект на протокол трябва да бъде финализиран, подобрен и подписан от правителството преди или едновременно с одобрението на преговорната рамка. Съгласно договора този протокол не се одобрява от парламента.

Затова ние депутатите от ПГ на ГЕРБ-СДС подписахме проект на решение за одобрение на преговорната рамка, за да сме уверени, че България няма да изпусне този исторически момент и, че в нея ще бъдат защитени националните интереси. Каним всички партии, които държат на европейската и евроатлантическа позиция на България и вярват в европейското бъдеще на Западните Балкани да се присъединят към нашата инициатива.

Настояваме Кирил Петков и неговото правителство да си свършат работата и да финализират и одобрят двустранния протокол незабавно.

Така както председателят на ГЕРБ сложи подписа си като министър-председател на България под Решението на Министерския съвет през 2019 г., когато внесохме в Народното събрание Рамковата позиция под Договора от 2017 г., така днес Бойко Борисов обяви, че ГЕРБ дава зелена светлина на европейския път на Република Северна Македония. Борисов започна този процес. Той и народните представители на ГЕРБ-СДС ще го завършат", завършва деклавицията на партията на Борисов.