Централизирани конкурси за служителите в държавната администрация, с които да се избегнат партийните назначения на т.нар. "калинки" и съкращаване на администрацията с 15% през следващите три години, предлага "Демократична България".

Според внесени от Божидар Божанов и депутати от ПП-ДБ промени в Закона за държавния служител всички държавни служители, настоящи и бъдещи, трябва да преминават през централизиран етап на конкурс. Той се провежда веднъж месечно от Института по публична администрация в областните градове и онези, които не отговарят на базовите изисквания, се освобождават от длъжност, ако са заварено положение, или не биват допускани, ако кандидатстват.

Резултатите на успешно издържалите тестовете ще са валидни за три години, вписват се в централизиран регистър и могат да продължат кандидатстването си в децентрализиран етап на конкурса. Според мотивите на вносителите на законопроекта, централизираният етап на конкурса за държавни служители е добра международна практика и е бил приет у нас през 2016 г., но отменен преди реалното му влизане в сила.

Със законопроекта се създава и възможност за прилагане на т.нар. споделени услуги за различните дейности в администрацията. Няма да е необходимо всяка структура да има звено за човешки ресурси, финансово-стопански дейности, информационни и комуникационни технологии, управление на собствеността, а централизирано звено в една администрация да ги извършва и за други администрации.

Поправките в закона предвиждат в едногодишен срок след влизането им в сила да бъдат извършени функционални анализи, според които да бъдат извършване на необходимите промени в различните административни структури. Те ще доведат и до намаляване на общата численост на администрацията, без това да навреди на резултатите от работата ѝ. Депутатите Йордан Иванов и Божидар Божанов заявиха пред репортери преди днешното заседание на парламента, че една от целите на реформата е числеността на държавната администрация да бъде намалявана с по 5% на година. 

Йордан Иванов обясни, че предлагат десни мерки в бюджета за оптимизиране на разходите, защото "видно колегите от ГЕРБ не могат да се справят и само раздуват и искат да харчат". А Божидар Божанов допълни, че тези съкращения се постигат по много начини.

Първо по функционалния анализ - администрацията е неравномерно разположена, има раздути места. Има 6000 пенсионера в МВР, 480 души пък обслужват само почивните станции, докато в същото време Министерството на електронното управление е от 200 души. Тези дисбаланси се установяват с функционалния анализ. След това ще въведем централизиран конкурс на цялата администрация, т.е. вече ще е невъзможно някой да си назначи партийно някой некомпетентен в някоя агенция.