Това съобщава вътрешният министър Цветан Цветанов в интервю за в. "24 часа".
Петимата са слушали записи или са ползвали акаунти за прослушване на разговорите на Танов. Според проверката на логфайловете освен тези 5-ма, нямало друго установено влизане в системата.
По думите на Цветанов служител е прослушал над 10 пъти един от разговорите между Танов и премиера. Другият интересен факт е, че част от прослушванията на разговори в ДАНС са правени в почивен ден или след 22 часа, добави министърът.

"Установихме, че тези двама служители, които са слушали през акаунта в ДАНС разговорите на шефа на митниците, попадат и в кръга от хора, които са участвали през 2008 г. в скандала за контрабанда с Иван Иванов-Рилския от ГДБОП", каза още Цветанов и добави, че те са били подчинени на бившия заместник на Танов - Антоний Странджев.
Цветанов смята, че това е предполагаемият път на изтичане на информация. Зам.-шефът на антимафиотите Иван Иванов бе обвинен в разгласяване на държавна тайна и злоупотреба със служебно положение.

По-късно през деня министърът заяви, че всички служители на МВР и ДАНС, които са имали достъп до техническата система по СРС-скандала, ще бъдат подложени на детектор на лъжата, цитира го БНР.
Той възложил да се направи график кой е имал допуск на паролите за прослушването на разговорите.
"Това са колегите от Добрич, които са работили, колега от София. Също така ще предложим и на колегите от ДАНС. Това са двама служители, които също ще минат на полиграфско изследване. За съжаление единият вече е извън системата, на когото е предлагано да мине на полиграфско изследване преди неговото напускане, но той е отказал", добави Цветанов.

Миналата седмица премиерът Бойко Борисов заяви, че една от двете служби с правомощия да използва СРС-та е допуснала грешки и ще има наказания.  Депутатите от комисията за контрол на СРС обаче излязоха със становище, че в момента ДАНС няма технически възможности за използване на СРС и поради това използва възможностите на Специализираната дирекция "Оперативно-технически операции" (СДОТО) в МВР.
В комисията установили, че няма нормативна регламентация за работата на тези изнесени работни места на СДОТО-МВР в ДАНС (акаунти), а нерегламентираното им използване води до размиване на отговорността.

На въпрос на в. "24 часа" защо не подава оставка заради скандала, при положение, че всички партии, освен "Атака" я поискаха, Цветанов отговаря: "Алексей Петров беше първият, който ми поиска оставката, веднага се включиха и БСП, и Синята коалиция, и независимите депутати, които гравитират около него. Причината е, че има припокриване на общи цели - да се дестабилизира страната от организираната престъпност. Политическата класа, която е в опозиция, дълги години е участвала в управлението, днес обаче вижда една голяма ефективност в борбата с организираната престъпност и корупцията".

Според него това създава възможност ГЕРБ да печели избори на база на оценката от обществото и ЕК. Затова, по думите му, съвсем нормално било да го атакуват, още повече след като премиерът обяви, че може да бъда кандитат за президент. Атаките от другите партии идвали и заради арести на техни членове, които са замесени в престъпления. 

Запитан дали са обсъждали с Борисов оставката му, вицепремиерът казва: "Не, това е тема, която не е обсъждана. Не знам какво трябва да бъде обсъждано, след като 15 месеца нямаме отвличания и поръчкови убийства. Единственият случай бе разстрелът на Юрий Галев и ние разкрихме "Килърите".

Последна актуализация в 18 ч.