Промените на първо четене в Закона за ДАНС предвиждат прехвърляне на функциите и структурата на ГДБОП от МВР в агенцията. Тя става правоприемник на всички активи и пасиви на службата, в едно с целия й състав.

Възстановявяват се правомощията на агентите да извършват разследвания и се регламентират действията им по задържане и обиск на лице.

Изборът и освобождаването на председателя на ДАНС вече ще става от парламента по предложение на министър-председателя, а не от президента.

„За” гласуваха 114 депутати от БСП, ДПС и "Атака", а „против” – 83 - всички от ГЕРБ.


Мотивите на БСП и ДПС

ГЕРБ направиха ДАНС неефективна, заяви лидерът на БСП Сергей Станишев.

 началото на мандата на ГЕРБ започна процес за свръхконцентрация на власт в ръцете на силовия вицепремиер", заяви той по адрес на Цветан Цветанов, на когото агенцията бе подчинена, а функциите й орязани. 

Лидерът на ДПС Лютви Местан пък коментира, че с промените ще се засили парламентарният контрол върху ДАНС.

Ние продължаваме политиката за отнемане на възможностите МВР да битува като политически репресивен орган. Първата стъпка беше с фигурата на Цветлин Йовчев”, каза още Местан, имайки предвид новия вътрешен министър.


Отговорът на ГЕРБ

Реформата на ДАНС е прибързана, заяви депутатът от ГЕРБ и бивш зам.-министър на вътрешните работи Веселин Вучков.

"С този законопроект се създава един Франкенщайн, който ще се изплъзва от контрола на тези, които го създават. На практика се създава едно второ МВР", коментира той. 

Вучков добави, че се въвеждат разследващи агенти, без мнението на прокуратурата, което е недопустимо. 

Лидерът на "Атака" Волен Сидеров обаче го репликира:

"Г-н Вучков, вие сте пряко отговорен заедно с вашия началник Цветанов за подслушването, което извършвате по брутален начин. Тъй като аз съм сред подслушваните, лично ще се ангажирам да ви изправя на съд".

Красимир Ципов от ГЕРБ контрира, че този законопроект е писан в научните лаборатории на Държавна сигурност. По думите му се цели създаване на мощна и безконтролна политическа полиция, която да работи "ръка за ръка" с организираната престъпност.

Няма подобен аналог в държава-членка на ЕС. Недопустимо е смесването полицейски функции с такива от разузнавателен характер. Ще се стигне до масово изземване на дела", предупреди той.

Самият Цветан Цветанов пък коментира, че сме свидетели на възстановяването на организираната престъпност.
Според него шефът на ДАНС Константин Казаков е подал оставка, защото не иска да участва в това. Калин Георгиев също се отказал от поста главен секретар, за да не бъде част от фалирането на МВР.

Той се обърна към Цветлин Йовчев, който беше в залата, с думите:

"Г-н Йовчев, не знам дали ще успеете да изпълните поръчките за унищожаване на МВР".

Вътрешният министър отговори, че МВР ще направи всичко необходимо промяната да не доведе до сериозни сътресения в ГДБОП и в останалите структури, които да доведат до загуба на функционалност.

"ДАНС изпълнява противодействие на корупцията във висшите етажи на властта и е възможно да се постигне добър ефект. А МВР има достатъчно възможности да противодейства на престъпността", аргументира промените Йовчев.

Вижте снимки от парламента