Борисов попари оптимистите за кризата
Нямаме никакви основания да считаме, че излизаме от кризата, въпреки оптимизма в някои анализи, заяви министър-председателят Бойко Борисов, който се присъедини към дискусията по икономическия доклад за президента.
"Намираме се в същината на кризата и нямаме основание да считаме, че тя отминава и да намаляваме мерките или да се отпускаме. На теоретиците смея да кажа, че нито една държава в Европа не е намерила печеливша формула за излизане от кризата. Ако някъде имаше програма, ние щяхме да я препишем и да я изпълним веднага и нямаше да я дискутираме", категоричен бе Борисов.
Според него целта на дискусията и доклада за президента е да се намери възможно най-приложимата мярка, която минимално да засегне обикновения човек.
"В това отношение с преизбирането на Иван Искров за управител на БНБ допринесохме за приемствеността и стабилността на банковата система", заяви премиерът.
Той смята, че има много пари, които са и в България, но поради липса на проекти и на капацитет те не се използват.
"Борим се за още пари от европейските фондове и гарантирам, че те ще дойдат, но страхът ми е, че ще дойдат пари, а ние няма да имаме готовност да ги поемем на ниво общини, и на ниво държава, и на ниво бизнес", каза Бойко Борисов.
"Какво по-добро като мярка от това стотици милиони евро да отидат за строежи на пътища, магистрали, естакади, заводи по линия на екологията, депа", добави премиерът.
Борисов посочи, че правителството създава такава организация, но е важна и подкрепата на бизнеса за подготовката на проекти, които да станат реалност.
Сега, демонстрирайки подкрепа към сегашното правителство, ЕК отложи с месеци, години, усвояването на част от парите, но времето лети като миг, ако ние не си дадем сметка, повече няма да ни ги продължат, каза Борисов.
Той отбеляза, че за над 160 млн. евро по програмата "Шенген" има забавено усвояване. С тези пари може да се купи всичко, което касае нашата граничната сигурност, в същото време от бюджета се пазарим за по пет-шест милиона дали да дадем или не, стотици милиони стоят неусвоени, защото заради борбата за комисионите проектите не са тръгнали или се правят така, че след това се анулира конкурсът, каза Борисов. Той посочи, че реални, свежи пари, с които да се подпомогнат социално слабите хора, стоят и не се усвояват. В тази връзка Борисов отбеляза, че усилията на правителството са концентрирани най-много в тази област, защото в земеделието, инфраструктурата и екологията стоят суми, които никак не са малки, за да бъдат усвоени в условията на криза.
Премиерът изтъкна, че по време на визитата му в Брюксел страната е получила много голяма подкрепа и доверие. В Брюксел виждат в България територия, в която може да се прави бизнес с работещи институции, които биха го подсигурили, отбеляза Борисов. Прозрачността и честността на процедурите са наблюдавани под лупа и София е давана за пример за усвояването на европейските средства за метрото, допълни премиерът.
Борисов отбеляза, че с днешната среща е изпълнена и политическа задача. Много лошо впечатление правят държавите, в които има конфликт между институции и към тях винаги се гледа с малко недоверие, защото не се знае как ще се отреагира, каза Борисов. Той допълни, че се толерира, когато една държава и нация показват единност и сплотеност в борбата си и се печели повече доверие. Печелиш ли доверие, печелиш пари във време на криза, каза премиерът.